Szykują się duże zmiany na Dębowej Górze. Jak się zmieni ul. Batorego?

Box2 Wiadomości
fot. Geoportal Miasta Torunia

Rozbudowa ul. Batorego od Towarowej do Polnej, wykwaterowania mieszkańców i wyburzanie budynków do 2025 r. – takie są plany na najbliższe lata dla Dębowej Góry. Już za kilka osiedle w obecnym stanie praktycznie przestanie istnieć. Powstaną tam mieszkania komunalne.

Toruńscy drogowcy kontynuują przygotowania do rozbudowy ul. Batorego, czyli najważniejszej ulicy na Dębowej Górze. Osiedle owiane złą sławą w najbliższych latach czekają duże zmiany. Wstępem do nich mają być m.in. zmiany w układzie komunikacyjnym.

Co się zmieni na odcinku Batorego od Towarowej do Polnej? Rozbudowa obejmie fragment o długości 500 m. “Obecnie droga ta posiada zdegradowaną nawierzchnię z płyt betonowych. Brak jest wydzielonych chodników” – czytamy w materiałach przetargowych MZD.

W planach jest przebudowa jezdni, budowa chodników, miejsc postojowych, nasadzenia zieleni (niskiej i wysokiej), a także wykonanie elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci i psie odchody).

W tej chwili MZD szuka firmy (oferenci mogą się zgłaszać do 10 kwietnia), która opracuje dokumentację dla rozbudowy ul. Batorego i uzyska niezbędne decyzje niezbędne do rozpoczęcia prac. Zwycięzca przetargu będzie mieć na to wszystko 11 miesięcy.

Oprócz ul. Batorego porządkowanie układu komunikacyjnego Dębowej Góry będzie polegać też na modernizacji ul. Mazowieckiej i połączeniu jej z Wielkim Rowem. Największą zmianą ma być jednak budowa nowego osiedla mieszkaniowego. Powstanie ono w miejscu obecnej zabudowy – często wzniesionej samowolnie lub w złym stanie technicznym.

Zapowiedzi sprzed dwóch lat wskazywały, że budowa nowego osiedla będzie się wiązała z wykwaterowaniem mieszkańców ze 116 lokali – głównie z ul. Batorego. Wówczas mówiło się o ok. 340 mieszkańcach. Ten proces ma potrwać do 2025 r. i został rozłożony na kilka etapów.

Po wyprowadzce mieszkańców do lokali zastępczych, komunalnych lub socjalnych, budynki będą wyburzane. Ich miejsce zajmą otoczone zielenią budynki m.in. z mieszkaniami komunalnymi i z usługami.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

1 thought on “Szykują się duże zmiany na Dębowej Górze. Jak się zmieni ul. Batorego?

  1. O proszę to są jednak w Toruniu mieszkania zastępcze i komunalne? Jak mi ch… za czynsz nie płaci 2 rok to miasto wmawia mi, że niema dla niego lokalu… SUPER!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *