Tak będą wyglądały święta w Toruniu

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Cykl wydarzeń świąteczno-noworocznych rozpocznie się 20 grudnia Wigilią Miejską, a zakończy 6 stycznia Orszakiem Trzech Króli. Mieszkańcy Torunia będą mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach, zorganizowanych przez Urząd Miasta i Toruńską Agendę Kulturalną. Nie zabraknie występów artystycznych, koncertów na żywo i konkursów z nagrodami. Program imprez został przygotowany z myślą zarówno o dorosłych odbiorcach, jak i najmłodszych mieszkańcach grodu Kopernika.

Pierwszym wydarzeniem cyklu będzie Wigilia Miejska. Jak co roku, odbędzie się ona na Rynku Staromiejskim. Część oficjalna rozpocznie się o 16:00 złożeniem życzeń świątecznych przez prezydenta Michała Zaleskiego i biskupa diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla. Potem na scenie pojawi się Młodzieżowy Teatr Muzyczny „Mała Rewia”, specjalizujący się w musicalach dziecięcych i młodzieżowych. Dużą atrakcją, zwłaszcza dla młodszych uczestników wydarzenia, będzie pokaz iluzji. Show poprowadzi toruński iluzjonista Mariusz Czajka. Artysta zajmuje się przygotowywaniem magicznych spektakli od ponad 10 lat, występując w całej Polsce. Na koniec Wigilii Miejskiej będzie można posłuchać świątecznych przebojów, zaaranżowanych przez zespół Bojarczuk Music Band.

REKLAMA

Podczas Wigilii Miejskiej będzie można skosztować tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Oczywiście nie zabraknie także słodkich upominków i konkursów dla najmłodszych. Dodatkowo, będzie można wykonać pamiątkową fotografię z Reniferem i Bałwankiem – zachęca Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Nagrodami w wigilijnych konkursach będą m.in. choinki, przekazane na ten cel przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Przypominamy także, że na pięknie udekorowanym Rynku Staromiejskim do 22 grudnia będzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Co roku w Toruniu można wziąć także udział w tradycyjnym kolędowaniu. Szopka bożonarodzeniowa jak zawsze stanie na Rynku Nowomiejskim. Cykl „Kolędowania przy szopce” zostanie zainaugurowany 22 grudnia i potrwa do 5 stycznia. Wszyscy chętni będą mogli przyłączyć się do wspólnego kolędowania z zaproszonymi artystami.

Wśród zaproszonych kolędników pojawiają się m.in. zespół „Iskierki” z MDK, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Schola dziecięca „Promyk Maryi”, grupa muzyczna ze SP nr 3 w Toruniu, Chór Nauczycielski „Con Anima” czy finaliści „V Cecyliańskiego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej” – wymienia Przemysław Draheim.

Miasto podejmie się także organizacji zabawy sylwestrowej. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia upłynie pod znakiem latynoskich i kubańskich rytmów. Koncert sylwestrowy na Rynku Staromiejskim rozpocznie się o 22:30 występem zespołu Latino Show. W tym roku na świętujących czekają zupełnie nowe atrakcje. Zamiast tradycyjnego pokazu sztucznych ogni o północy, miasto zaplanowało… deszcz konfetti. Sylwester bez huku fajerwerków to koncepcja, która jest wdrażana przez coraz więcej polskich miast w odpowiedzi na apele obrońców zwierząt. Zabawa sylwestrowa potrwa do 1:30.

Scena należeć będzie do Tripulacion Cubana, którą poprowadzi Rey Ceballo, znakomity pianista i aranżer z Kuby. Artysta znany jest polskiej publiczności ze współpracy z takimi gwiazdami jak: Kayah, Mietek Szcześniak, Blue Cafe czy De Mono. Na koncert sylwestrowy w Toruniu artysta zaprosił utalentowanych muzyków, pochodzących z Kuby – informuje rzecznik TAK.

W Nowy Rok w CKK Jordanki o godzinie 18:00 odbędzie się uroczysta Prezydencka Gala Noworoczna. Michał Zaleski wręczy medale „Thorunium” laureatom zasłużonym dla miasta i ogłosi nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd. Przypomnijmy, że w ramach Alei Gwiazd co roku odsłanianie są dwie kolejne „katarzynki” z autografami znanych osobistości, które urodziły się w Toruniu. Noworocznej gali będzie towarzyszyć koncert zespołu Sopranissimo i występ Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Cykl świąteczno-noworocznych atrakcji zakończy się 6 stycznia przejściem Orszaku Trzech Króli. Barwny korowód wystartuje spod pomnika Mikołaja Kopernika o 12:30 i przejdzie ulicami Starego Miasta, aby dotrzeć na Rynek Nowomiejski. Na paradzie zobaczymy nie tylko Trzech Króli, ale także szczudlarzy i akrobatów. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa szopek bożonarodzeniowych w stylu hiszpańskim w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka. W trakcie imprezy będzie można wziąć udział w kilku konkursach z nagrodami, m.in. na najpiękniejszą koronę.

Na zakończenie na scenie Rynku Nowomiejskiego wystąpi zespół Paraliż Band, jedna z czołowych kapel wykonująca muzykę roots reggae – podsumowuje Przemysław Draheim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *