Tak się prezentuje skwer przy Domu Muz na ul. Poznańskiej

Polecamy Wiadomości
fot. magistracki wydział środowiska i zieleni/torun.pl

Zakończyły się prace na skwerze przy ul. Poznańskiej w sąsiedztwie Domu Muz. Toruński magistrat wydał na nie 138 tys. zł. Co udało się zrobić za tę kwotę na tym terenie zieleni?

Centralnym punktem skweru przy Poznańskiej jest rondo. Po usunięciu gęstych chaszczy zostało ono zagospodarowane roślinnością: trawami ozdobnymi, pięcioma gatunkami krzewów liściastych i iglastych oraz kwitnącymi bylinami. Barwne rabaty powstały też przy skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i Parkowej oraz w otoczeniu pamiątkowego kamienia.

“Wczesną wiosną pojawią się barwne krokusy rosnące na trawnikach, a przez cały sezon podziwiać będziemy kompozycje roślinne wielu dekoracyjnych gatunków nasadzeń. Wraz z istniejącą tam już siłownią zewnętrzną cały teren centrum Podgórza zyskał nowe estetyczne i bezpieczne zagospodarowanie. Należy bowiem podkreślić, że dzięki cięciom formującym rosnące tam drzewa polepszyła się widoczność i wzrosło bezpieczeństwo na tym obszarze” – czytamy na stronie toruńskiego magistratu.

Przed rozpoczęciem prac powstał projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu. Następnie na jego podstawie opracowano dokumentację. Uwzględniała ona m.in. usunięcie dwóch suchych drzew oraz starych, usychających krzewów i samosiejek z łącznej pow. 312 m kw., wykonanie cięć formujących 35 starszych drzew i niwelację terenu.

Na podgórskim skwerze pojawiło się wiele nasadzeń: 20 sztuk drzew (głogi, lipy, dęby, magnolie, katalpy, jarząby, śliwy wiśniowe), 600 sztuk krzewów (forsycje, róże, bukszpany, berberysy, trzmieliny, jałowce), ok. 270 m kw, bylin na kwietnikach oraz tysiąc cebulek krokusów.

fot. magistracki wydział środowiska i zieleni/torun.pl
fot. magistracki wydział środowiska i zieleni/torun.pl

W ramach tego projektu przeprowadzono też: rekultywację trawników z dowiezieniem i rozplantowaniem ziemi urodzajnej na powierzchni ok. 0,7 ha, poprawiono nawierzchnię alejek na skwerze (wyrównano zapadnięte lub wyżłobione miejsc, uzupełniono wierzchnią warstwy i ją ubito, a także części betonowych obrzeży trawnikowych). Oprócz tego pojawiło się 12 kompletów ławek i koszy na śmieci.

Prace zrealizowała firma artGarden Agnieszka Lewandowska za 138 tys. zł. Przez najbliższe trzy lata firma będzie się także zajmować pielęgnacją posadzonych drzew. Oprócz tego latem tego roku zostało wykonane nowe ogrodzenie panelowe oddzielające od północy skwer od torowiska kolejowego. Za 48,6 tys. zł wykonała je firma Darro.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys