Tak się prezentuje ul. Turystyczna po przebudowie [FOTO]

Fotogalerie Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Tuż przed Bożym Narodzeniem został oddany do użytku cały przebudowywany odcinek ul. Turystycznej – od ul. Ligi Polskiej do granicy miasta. Do wykonania pozostały już tylko prace porządkowe i wymalowanie oznakowania.

Turystyczna między ul. Ligi Polskiej a granicą miasta zmieniła się nie do poznania. To była jedna z najgorszych tras wylotowych w naszym mieście. Wąska, pełna kolein i rozjeżdżonego asfaltu, z dziurawymi chodnikami, bez ścieżki rowerowej. To wszystko jest już na szczęście za nami.

Przebudowa ul. Turystycznej jest już na finiszu. Przed Bożym Narodzeniem na przebudowywany kilkanaście miesięcy odcinek tej trasy wjechały auta. Zostały także przywrócone kursy autobusów MZK. Do wykonania pozostały tam już tylko prace wykończeniowe i porządkowe, a także wymalowanie oznakowania na jezdni.

Na czym polegała przebudowa? Ulica została poszerzona do szerokości 7 m. Powstały tam nowe chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i droga rowerowa. Zmodernizowano także osiem skrzyżowań ul. Turystycznej z ulicami osiedlowymi: z ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole.

Przebudowa objęła także zatoki autobusowe i pętlę. Powstały również nowe odcinki sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej, dzięki której na drodze nie będzie zalegać woda. Ulica zyskała także nowe oświetlenie i zieleń. Powstało także nowe rondo na zbiegu ul. Turystycznej, Ligi Polskiej i Księżycowej.

Prace były kontynuacją przebudowy realizowanej w latach 2011-2012, która wówczas objęła odcinek między ul. Przy Skarpie a Ligi Polskiej. Ostatni etap kosztował ok. 7,3 mln zł, z czego 4,4 mln zł to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys