Tak Toruń świętował 11 listopada [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski dla UMT

Narodowe Święto Niepodległości było w tym roku obchodzone skromnie. Zabrakło tradycyjnych festynów, pochodów i uroczystości patriotycznych. Włodarze złożyli jednak kwiaty pod pomnikami i wzięli udział w mszy za ojczyznę.

Prezydent Michał Zaleski wziął wczoraj m.in. udział w mszy za ojczyznę, zorganizowanej w kościele św. Katarzyny w Toruniu. Złożył także kwiaty na toruńskim cmentarzu wojskowym oraz pod pomnikami gen. Józefa Hallera i marsz. Józefa Piłsudskiego. W tym roku mieszkańcy nie gromadzili się tłumnie pod miejscami pamięci ze względu na obostrzenia epidemiczne. Kwiaty symbolicznie składały tylko wyznaczone delegacje.

Prezydent Michał Zaleski odniósł się do napięć i sporów, widocznych w społeczeństwie szczególnie w ostatnich tygodniach i podkreślił, że “Polska jest silniejsza od narodowych słabości”.

11 listopada sięgamy w Toruniu jak co roku po najprostsze słowa i odruchy serca, by powiedzieć wolnej Polsce, jak bardzo ją kochamy i jak bardzo jej potrzebujemy. Bo ona – wbrew wszelkim polskim napięciom i sporom – scala nasze myśli i marzenia. Na szczęście jest silniejsza od naszych osobistych czy narodowych słabości i jest w tym niestrudzona od zarania polskich dziejów – także w każdej chwili minionych stu dwóch lat. Tę jednoczącą nas siłę odczuwamy bardzo mocno również w ostatnich epidemicznych miesiącach, a zwłaszcza dniach – mówił wczoraj prezydent Michał Zaleski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *