Tak torunianie upamiętnili wyzwolenie miasta i koniec hitlerowskiej okupacji [FOTO]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś przed obelisku ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 torunianie upamiętnili 74. rocznicę wyzwolenia miasta i końca hitlerowskiej okupacji.

Uroczystość, podczas której zostały przypominane wydarzenia sprzed 74 lat, zorganizował toruński Sojusz Lewicy Demokratycznej. 1 lutego 1945 r. ok. godz. 9 do Torunia od strony Chełmińskiego wkroczyli zwiadowcy 237 pułku piechoty gwardii dowodzonego przez ppłk. Jurija Mironowicza Kosenkę.

Na al. Jana Pawła II pod obeliskiem ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 kwiaty złożyli nie tylko działacze SLD czy mieszkańcy, ale także przedstawiciele toruńskich władz, na czele z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

– Ziemia toruńska jest „ciężka od krwi” pomordowanych w latach niemieckiej okupacji – mówi Krzysztof Podgórski, szef toruńskiego SLD.

Podgórski przypomniał m.in. o 1,2 tys. osobach – urzędnikach, lekarzach, prawnikach, działaczach społecznych i politycznych okresu międzywojennego – który zostali rozstrzelani na Barbarce.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *