Tak wyglądał okupowany Toruń. Muzeum Okręgowe zaprasza na promocję książki

Kultura
Książka zawiera katalog prac Grimma związanych z funkcjonowaniem miasta w okresie okupacji niemieckiej wzbogacony częścią albumową zawierającą reprodukcje 218 fotografii. (Fot. nadesłane)

W piątek 30 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbędzie się spotkanie promocyjne książki „Okupowany Toruń w obiektywie Kurta Grimma. Niemiecka fotografia propagandowa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Wydarzenie zorganizowane zostanie w Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16.

– Podczas spotkania autorka katalogu dr Iwona Markowska przybliży sylwetkę Kurta Grimma oraz opowie o jego toruńskich fotografiach wykonanych na zlecenie niemieckich władz okupacyjnych – mówi Hubert Smolarek z Muzeum Okręgowego w Toruniu. – Tego wieczoru swoją prelekcję wraz z pokazem multimedialnym „Obraz okupowanego Torunia przez pryzmat fotografii Kurta Grimma” wygłosi również dr hab. Sylwia Grochowina.

REKLAMA

W Muzeum Historii Torunia będzie możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu przechowywana jest unikatowa kolekcja fotografii z lat 1940–1944, autorstwa niemieckiego fotografa Kurta Grimma. Jego prace tworzą jedyną w swoim rodzaju fotograficzną kronikę okresu okupacji w Toruniu. Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych mają także nieocenioną wartość dokumentalną.