Tak żołnierze z regionu chronią granicę polsko-białoruską [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Terytorialsi już od września 2021 r. aktywnie wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Obsługują m.in. bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye. Są wśród nich także żołnierze z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Zarówno na lądzie, jak i w wodzie oraz w powietrzu. Służbę pełnią m.in. w trakcie patroli pieszych, a także z wykorzystaniem łodzi płaskodennych na Bugu.

– Każdej doby w systemie zmianowym żołnierze WOT ze wszystkich brygad OT wystawiają nawet 300 patroli i setki posterunków rozmieszczonych wzdłuż polsko – białoruskiej granicy. Terytorialsi prowadzą też działania patrolowe w głębi strefy nadgranicznej, w tym także patrole łączone z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez Terytorialsów. Monitoring z powietrza zapewniają bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu już ponad 1000 godzin. Blisko jedną dziesiątą tego czasu „wylatali” operatorzy Grupy Rozpoznania Obrazowego z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – informuje por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. K-PBOT.

Na granicy polsko-białoruskiej działa w chwili obecnej ponad 2 tys. Terytorialsów, a a odcinek ochranianej przez nich polsko – białoruskiej granicy – jak donosi por. Paweł Banasiak, to już blisko połowa jej całkowitej długości.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.