Taniec, siatkówka, pływanie – rusz się i bądź zdrowy!

Box2 Sport
Amelia w szkole tańca Jagielski Dance Project trenuje od 5 lat. (fot. nadesłane)

Średnio sześć godzin w szkolnej ławce i nawet kolejne tyle przed komputerem – tak spędza dzień statystyczny nastolatek. Brak ruchu i nieprawidłowa postawa ciała wpływają na jego złą kondycję fizyczną, otyłość oraz problemy z kręgosłupem. Wystarczy zaszczepić w dziecku pasję, by zmienić jego życie w pasmo sukcesów.

Siedzący tryb życia i nadwaga to problem globalny, występujący zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Do walki o zdrowie najmłodszych włączyło się dekadę temu Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększając w szkołach liczbę godzin wychowania fizycznego oraz pozwalając wybrać rodzaj aktywności, którą młodzież chce uprawiać. Jak wynika z raportu NIK, blisko jedna trzecia uczniów tych zajęć unika. Jak zachęcić dzieci do aktywności? Rozbudzić w nich pasję!

REKLAMA

Córki pani Katarzyny Wierzby – 10-letnia Amelka i 8-letnia Maja – od kilku lat uczęszczają do toruńskiej szkoły tańca Jagielski Dance Project. Decyzja o rozpoczęciu treningów wyszła od rodziców.

– Amelka już jako dziecko miała dryg do tańca. W jej ślady poszła siostra – wspomina Katarzyna Wierzba. – Dziś treningi wpisały się na stałe w harmonogram naszego życia. Starsza córka zaczyna czwarty rok w grupie turniejowej jazzowej, młodsza trzeci w grupie hip-hopu. Na zajęcia chodzą dwa razy w tygodniu. Dodatkowo biorą udział w warsztatach weekendowych i spotkaniach dodatkowych. Mieszkamy poza Toruniem i dojeżdżamy na zajęcia w jedną stronę 45 min. Czasem jest ciężko, ale warto – nakręca nas satysfakcja z postępów i radość, którą widzimy w oczach dziewczynek. Czasami przychodzą kryzysy, ale nigdy córki nie chciały zrezygnować z zajęć. To dla nich ogromna frajda.

Warsztaty taneczne przekładają się na sprawność ruchową Amelii i Mai. Dziewczyny wyróżniają się pod tym względem na zajęciach wychowania fizycznego. Ta aktywność wpływa również na zdrowie.

– Każdy ruch w okresie jesienno-zimowym wspomaga odporność, czego efekty widać gołym okiem – dodaje mama 10- i 8-latki. – Nie pamiętam, kiedy córki chorowały.

Nie tylko taniec wpływa pozytywnie na organizmy dzieci. Wystarczą codzienne spacery, jazda rowerem lub dodatkowe zajęcia sportowe w szkołach, by wzmocnić dziecięce mięśnie, poprawić postawę ciała i uodpornić na wirusy. Warto więc reagować, kiedy dziecko zbyt dużo czasu spędza przed monitorem komputera lub ekranem smartfona czy telewizora. Brak ruchu osłabia nie tylko mięśnie, ale i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Skutkuje to powolną deformacją ciała.

– Przez postawę wadliwą rozumiemy taką, w której na skutek wystąpienia wady doszło do deformacji w ukształtowaniu kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy, kończyn dolnych czy stóp – mówi dr Marek Krasuski w rozmowie z portalem termedia.pl. – Problemy z prawidłową postawą dotyczyć mogą nawet 80 proc. dzieci w wieku szkolnym.

Za zbyt małą ilością ruchu idzie także otyłość. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli nawyki żywieniowe oraz ruchowe dzieci i młodzieży się utrzymają, to w 2025 r. w Polsce problem nadwagi dotyczyć będzie 10 proc. dzieci w wieku 1-3 lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.

Sport jest więc nie tylko lekarstwem dla organizmu. To doskonała zabawa, integrująca dzieci i młodzież, ucząca zdrowej rywalizacji oraz pracy w grupie. Przede wszystkim jednak wysiłek fizyczny pozwala zrzucać dodatkowe kilogramy i wypełniać ciało endorfinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *