Terytorialsi szkolą się w Toruniu z obsługi wyrzutni Javelin [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu od czerwca zeszłego roku regularnie prowadzi szkolenia ze strzelenia z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Do tej pory przeszkolono już kilkuset żołnierzy, a do końca roku podobne szkolenie przejdzie kolejnych tysiąc Terytorialsów.

Javelin to amerykański przeciwpancerny pocisk kierowany. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Żołnierze z brygad OT uczą się ich obsługi już niemal od roku.

– Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów Javelin podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki – tłumaczy ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT Toruń.

Do tej pory przeszkolono już kilkuset żołnierzy, ale WOT planuje do końca roku, aby kursy obsługi wyrzutni Javelin przeszło kolejnych niemal tysiąc żołnierzy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.