Terytorialsi transportują butle z tlenem do toruńskiego szpitala

Box2 Wiadomości

Transporty tlenu do szpitali były wykonywane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej już w trakcie pierwszej i drugiej fali koronawirusa. Teraz organizowane są niemal codziennie. 25 marca w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powołany został specjalny zespół alarmowy do transportu butli z tlenem.

Żołnierze 8. K-PBOT, wchodzący w skład zespołów alarmowych, są w ciągłej gotowości do wyjazdu.

W momencie, kiedy wniosek o pomoc wpływa na platformę, koordynator do spraw transportu butli analizuje siły i środki potrzebne do wykonania zadania, po czym wysyła je do działania – tłumaczy por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. K-PBOT. – Statystyki mówią same za siebie. Tylko od 25 marca brygada przetransportowała do napełnienia ponad 2,5 tys. pustych butli o pojemności 50 l. Jednocześnie do placówek medycznych w województwie dostarczono już ponad 2,7 tys. pełnych butli, dzięki którym możliwa jest pomoc przy oddychaniu pacjentom chorym na COVID-19.

Terytorialsi pomagają nie tylko w samym transporcie, ale także wspierają zespoły techniczne w podłączaniu butli w placówkach medycznych.

Każdy ma świadomość potrzeby pomocy, w jakiej znajdują się w chwili obecnej chorzy oraz pomagający im personel. Mnogość transportów jest możliwa do wykonania również dzięki wsparciu i współpracy z 56. Bazą Lotniczą w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu – dodaje por. Paweł Banasiak.

Regularne transporty butli z tlenem organizowane są do szpitali w w Aleksandrowie Kujawskim, Rypinie, Łasinie, Chełmży oraz do Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *