Terytorialsi uczyli się sztuki przetrwania na terenach leśnych i w mieście [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało kolejny kurs dla kilkunastu Terytorialsów. Tym razem żołnierze wzięli udział w kursie pn.: SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) i uczyli się sztuki przetrwania zarówno w terenie leśnym, jak i w mieście.

Kurs zorganizowany w dniach 21-25 marca ma na celu przygotowanie wojskowych do działania w sytuacji ścigania i pojmania przez przeciwnika, podstaw przetrwania, a także planowania i przeprowadzenia ucieczki. Szkolenie realizowane było na terenie Puszczy Bydgoskiej oraz miasta Torunia.

– W pierwszej części kursu żołnierzy przeszkolono z zakresu technik przetrwania, zasad ucieczki i unikania. W drugiej uczestnicy musieli zweryfikować swoje dotychczasowe umiejętności, przetrwać w terenie unikając zatrzymania przez poszukujących ich instruktorów. Terytorialsi musieli także wykorzystać w praktyce nabyte umiejętności nawigacyjne poruszając się między wyznaczonymi punktami, zarówno w lesie, jak i w mieście – opisuje ppor. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT Toruń.

Szkolenie, jak informuje CSWOT, należy do elitarnych i mogą wziąć w nim udział tylko najlepsi.

Jest to kurs, w którym od dawna chciałam uczestniczyć i cieszę się, że w końcu się udało. Jeżeli chodzi o intensywność prowadzonych zajęć to jest z nią trochę tak jak ze szklanką wody, jeśli trzymamy ją chwilę to nie jest ona ciężka, ale po jakimś czasie zaczyna ciążyć każda kropla. W zorganizowanym kursie SERE było identycznie, na początku mieliśmy dużo energii, a więc trudne warunki terenu nie były dla nas tak uciążliwe, po kilku dniach szkolenia każdy kolejny kilometr był już wyzwaniem – komentowała st. kpr. Olga Krawczyk-Majeran.

Tagged

2 thoughts on “Terytorialsi uczyli się sztuki przetrwania na terenach leśnych i w mieście [ZDJĘCIA]

  1. Super program:
    “unikać i uciekać”.
    A ponad 2.000.000 uciekinierów z Ukrainy,
    bez tego szkolenia-
    uniknęli i uciekli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.