Terytorialsi z Kujaw i Pomorza ćwiczyli loty bezzałogowymi statkami powietrznymi

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Trzech żołnierzy z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło przeszkolenie w zakresie samodzielnych lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Fly Eye. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone zostały systematyzowaniem teorii nt. budowy platformy, podstaw meteorologii czy historii lotów bezzałogowych.

To już trzecie szkolenie tego typu, w którym brali udział kujawsko-pomorscy Terytorialsi. Organizatorem przedsięwzięcia jest 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Najwięcej godzin poświęciliśmy na zapoznanie się z instrukcją oraz obsługą Stacji Kierowania i Kontroli SKiK wraz z dołączonym do zestawu manipulatorem. To rodzaj laptopa z oprogramowaniem i pada podobnego do tego wykorzystywanego w grach telewizyjnych. Jest to w zasadzie cały mózg systemu. Bez opanowania tego elementu lot nie może zostać zrealizowany – wyjaśnił chor. Marek Miękiszak, jeden ze szkolących się żołnierzy 8.K-PBOT.

Bezzałogowe statki powietrzne typu Fly Eye umożliwiają prowadzenie powietrznego rozpoznania obrazowego. Pozwalają m.in. dozorować i identyfikować dany teren, a także określać współrzędne określonych miejsc. Ich zadaniem jest ochrona działań wojskowych. Zestawy modułowe Fly Eye, na których ćwiczyli Terytorialsi z regionu, umożliwiają montaż w warunkach polowych w czasie nie dłuższym niż 10 min.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *