To już dziś! Protest pod Kopernikiem przeciwko PiS i zależności władzy od o. Rydzyka

Polecamy Wiadomości
Fot. materiały prasowe

„Dość polityki PiS i zależności władzy od Tadeusza Rydzyka” – to hasło protestu, który odbędzie się dziś (1 grudnia) o godz. 13 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Jego uczestnicy będą manifestować swój sprzeciw wobec obecnej sytuacji politycznej w kraju i regionie. Akcję organizuje Stowarzyszenie Polska Laicka.

– W sobotę kolejny raz spotkamy się w Toruniu ze zwolennikami rozdziału Państwa od Kościoła – informują organizatorzy tego wydarzenia. – Tym razem chcemy zwrócić szczególną uwagę na „relację polityczną” związaną z przekazywaniem przez rząd PiS ogromnych publicznych środków na inwestycje realizowane przez Radio Maryja, Tadeusza Rydzyka oraz te dotyczące Kościoła.

Według protestujących, władze różnego szczebla, przekazując pieniądze na inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, otrzymują od społeczności Radio Maryja głosy wyborcze i poparcie w realizacji swoich działań. W drugim postulacie podkreślają swój sprzeciw w kwestii udziału władz państwowych w uroczystościach organizowanych przez wspomnianą rozgłośnię.

– Nie zgadzamy się na tworzenie w Polsce państwa wyznaniowego oraz narzucania nam przez rząd narodowo-katolickiej narracji – podkreślają.

Trzecim argumentem jest okazywanie przez rząd oraz samorządy poddaństwa instytucji kościelnej zamiast ojczyźnie.

– Szanowni Państwo! Chcecie żyć w państwie wyznaniowym z przywilejami dla określonych grup czy laickim kraju szanującym i traktującym równo wszystkich swoich obywateli? – pytają. – Tylko rozdział Państwa od Kościoła oraz wypowiedzenie konkordatu spowoduje uzdrowienie i uwolnienie Polski, szacunek i równe prawa dla wszystkich jej obywateli – wierzących w różne religie oraz niewierzących.

Oto pełna treść apelu wystosowanego przez organizatorów protestu:

Protestujemy, ponieważ:

  1. Prezes Jarosław Kaczyński, rząd PiS, władze lokalne wykorzystują te uroczystości, wiarę, religię i wierzących do utrwalania swojej władzy. W zamian za środki finansowe, przywileje czy ulgi dla przedstawicieli obcego państwa (Watykan) i Tadeusza Rydzyka otrzymują głosy kontrolowanej przez hierarchów i Radio Maryja dużej części społeczeństwa. Dodatkowo biskupi czy Pan Tadeusz Rydzyk stają się coraz bardziej zachłanni i oczekują coraz więcej względów oraz pieniędzy ze środków publicznych za ich przychylność. Czy to zwykła korupcja polityczna, która z prawdziwą wiarą i Bogiem nie ma nic wspólnego?
  2. Nasz sprzeciw budzi kwestia udziału władz państwowych w tych uroczystościach religijnych. Wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka, a rząd czy samorządy reprezentują wszystkich obywateli- wierzących w różne religie i niewierzących. Władze nie powinny tworzyć uprzywilejowanych grup i wykluczać innych. Wszystkim Polakom bez względu na poglądy i wiarę należy się szacunek, równe prawa i traktowanie. Nie zgadzamy się na tworzenie w Polsce państwa wyznaniowego oraz narzucania nam przez rząd narodowo-katolickiej narracji.
  3. Rząd oraz lokalne władze, zamiast służyć narodowi okazują poddaństwo Kościołowi. Zamiast Ojczyźnie poświęcają się obcej monarchii.