To już koniec Torpo. Trwa rozbiórka kompleksu przy Żwirki i Wigury [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Trwa rozbiórka dawnych zakładów odzieżowych Torpo. Dziś obserwujemy koniec ich długiej historii. Długiej, bo tak, jak głosił szyld na budynku, który runął wczoraj – powstały w 1947 r.

Torpo, czyli Toruński Zakład Przemysłu Odzieżowego powstał w 1947 roku. Trzymał się mocno do przemian roku 1989. W czasach świetności w nim znajdowali zatrudnienie absolwenci odzieżówki.

Zakład miał nawet własne przedszkole przy obecnej Szosie Chełmińskiej, a wówczas Juliana Nowickiego. Produkowano tu doskonałej jakości odzież męską – głównie garnitury, które eksportowano na zachód.

Media piszą, że w 2008 r. zakład stracił płynność finansową. Niestety, już wcześniej pracownicy dostawali pensje transzami – w zależności od zamówień. Ponad 100-osobowa załoga została zwolniona, gdy współwłaściciele zdecydowali o sprzedaży zakładu w 2010.

Dotychczasowy prezes i udziałowiec popełnił samobójstwo. W 2011 r. teren zakupił Marbud. Dziś wiadomo, że podczas likwidacji spółki doszło do nieprawidłowości, a sam likwidator stanął przed sądem. Kilkuset akcjonariuszy (pracowniczych) nigdy nie zobaczyło złotówki z majątku Torpo. Zakład kupił Marbud. Dziś właścicielem jest spółka Nesta-Bis Jerzego Bańkowskiego.

Bańkowski postanowił zbudować tu osiedle bloków na ok. 200 mieszkań. Sprzeciwili się temu sąsiedzi z domków jednorodzinnych, powołując na studium uwarunkowań. Udało im się cofnąć wydane pozwolenie na budowę. Inwestor zadeklarował pewne ustępstwa.

Protestujący zawiązali stowarzyszenie. Dziś część z nich działa w składzie Rady Okręgu Chełmińskie. Można pokusić się o stwierdzenie, że na ruinach Torpo wyrosło społeczeństwo obywatelskie…

Tagged

2 thoughts on “To już koniec Torpo. Trwa rozbiórka kompleksu przy Żwirki i Wigury [ZDJĘCIA]

  1. Szkoda, że nie uratowano tak ładnego budynku jakim był zakład Torpo. Można było zaadaptować go na “powierzchnie” biurowe albo na mieszkania. Oby teraz po wyburzeniu szybko powstało tam osiedle, najlepiej ciągi domów szeregowych, za rozsądną cenę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *