To lato spędź w Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Wakacje, znów mamy wakacje! Przed nami dwa miesiące odpoczynku i wspaniałej zabawy. Na wszystkich, którzy lato planują spędzić w mieście, moc atrakcji czeka w Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. Spotkania, warsztaty kulinarne i zajęcia z animacji poklatkowej na szkle to tylko kilka z wielu propozycji bogatego wakacyjnego programu placówki.

Jubileuszowa 10. edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia przeszła do historii. W minioną sobotę najstarszą dzielnicę miasta odwiedziło ponad tysiąc osób. Mieszkańcy, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Bydgoskiego przygotowali podwórkowe kawiarenki, liczne kramy, spacery i plenerowe koncerty. Swoje wnętrze otworzył także Zakład Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz mieszczący się przy tej samej ulicy Dom Kultury.

REKLAMA

To w nim od lat tętni serce dzielnicy. W ciągu roku szkolnego zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorzy korzystać mogli z dodatkowych zajęć aktywizujących, wspólnych spotkań i warsztatów. Wielu z tych aktywności nie zabraknie również w wakacje. Wszystko za sprawą uzyskanych przez placówkę dofinansowań, w ramach których zrealizują kilka prospołecznych inicjatyw.

– Jedną z nich jest „Zielnik świętowań polskich”, projekt, który przeprowadzimy w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” – mówi Arkadiusz Wiśniewski z Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. – Wciąż świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy rozbudzać w mieszkańcach miasta świadomość wydarzeń, których świadkami byli nasi pradziadowie. Uczestnicy warsztatów będą nie tylko konsumentami, ale także aktywnymi współtwórcami spotkań, gier miejskich i warsztatów, skierowanych do dzieci i seniorów. Powstanie również sieć tematycznych szlaków edukacyjnych, którym towarzyszyć będą subiektywne spacery historyczne. Nie zabraknie także koncertów, potańcówek i warsztatów.

Między 24 czerwca a 5 lipca w domu kultury zrealizowany zostanie projekt „Moda wyzwolona”, czyli warsztaty tworzenia kolekcji ubrań, inspirowanej dziedzictwem kulturowym XX-lecia międzywojennego i architekturą Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie podsumowujące zajęcia, wraz z pokazem mody, odbędą się 14 lipca w toruńskim Kulturhauzie.

O pomnikach porozmawiają zaś uczestnicy wakacyjnych warsztatów nawiązujących do sztuki w przestrzeni miejskiej. We wrześniu do wspólnego bajkowania w Kulturhauzie zaproszą Karolina i Patryk Zakroccy. Spotkanie dedykowane jest całym rodzinom.

– Nasze ambicje wykraczają daleko poza działania dostępne w stałym programie domu kultury – dodaje Arkadiusz Wiśniewski. – Przygotowanie kolejnych zajęć możliwe jest dzięki wsparciu finansowemu, które pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt #DOMKULTURY. Już dziś możemy zaprosić wszystkich miłośników sztuki na warsztaty i spotkania.

Już 4 i 5 lipca na Bydgoskim Przedmieściu przeprowadzone zostaną zajęcia z animacji poklatkowej na szkle. O kolejnych wydarzeniach animatorzy informować będą cyklicznie przez całe wakacje.

Dom Kultury tętni życiem okrągły rok, angażując do swoich działań także dorosłych mieszkańców dzielnicy. W wakacje wspólnie z dziećmi stworzą oni społeczny ogród. Co to takiego?

– Wprowadzając się do Domu Kultury, przed budynkiem zastaliśmy mało atrakcyjny plac, służący jako parking – wspomina animator. – Od 4 lat staramy się zmienić to miejsce w zielony plac do odpoczynku. Dwa lata temu posadziliśmy drzewa, a teraz prowadzimy kolejne prace.

W tym roku, dzięki dofinansowaniu z Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Toruniu postawiliśmy niskie ogrodzenie i zasadziliśmy żywopłot. Chcemy odmienić nasze podwórko, a nie zrobimy tego bez pomocy mieszkańców. 25 czerwca zapraszamy więc wszystkich na warsztaty, w trakcie których zbudujemy proste ogrodowe meble. Dom Kultury jest miejscem otwartym na każdego mieszkańca Bydgoskiego Przedmieścia. Wszystko, co tu tworzymy, robimy z myślą o nich. Bo są częścią naszej kulturalnej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *