To pierwsze takie przedszkole w naszym regionie

Box2 Wiadomości Wideo
źródło: przedszkole.sosw.torun.pl

Dwupiętrowy budynek stanie przy ulicy Żwirki i Wigury na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Będzie uczęszczać do niego 26 niepełnosprawnych podopiecznych. Projekt zakłada również pomoc w ramach wczesnego wspomagania dla 100 dzieci.

Obecnie odbywa się rekrutacja dzieci do przedszkola. Miało ono zostać otwarte na początku roku szkolnego 2019/2020. Termin przesunięty został na rok 2020/2021. Szczegóły zdradza dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Maria Kluz:

– Planujemy w tym roku szkolnym otworzyć siedem grup przedszkolnych. Będą to grupy pięcioosobowe – informuje dyrektor placówki. – Projekt w tym roku odbywać się będzie na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Po ukończeniu budowy nowoczesnego przedszkola dzieci zostaną przeniesione do nowo powstałego budynku.

W przedszkolu będzie udzielana pomoc w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, czyli od momentu wykrycia niepełnosprawności do chwili podjęcia nauki w szkole podstawowej.

W ośrodku szkolno-wychowawczym przy ul. Żwirki i Wigury działa już specjalistyczny punkt konsultacyjny, gdzie rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej diagnozy swojego dziecka i otrzymać opinię na temat jego funkcjonowania oraz wsparcie dla dzieci i rodziny.

– Zainteresowanych rodziców wczesnym wspomaganiem zapraszamy do ośrodka, gdzie możemy udzielić pomocy od razu – apeluje dyrektor ośrodka. Wszelkie szczegółowe informacje są na: www.sosw.torun.pl.

Do przedszkola uczęszczać będą dzieci niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, znacznym, z autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W internacie pracować będzie wyspecjalizowana kadra pedagogów specjalnych. Mają oni bardzo wysokie kwalifikacje do pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami. Będzie to pierwsze tego typu przedszkole w regionie.

– Planujemy otworzyć szereg sal terapeutycznych, w których będzie udzielana pomoc w zależności od rodzaju niepełnosprawności – mówi Kluz. – Sale terapeutyczne będą wyposażone w nowoczesny sprzęt. Praca z dziećmi będzie przebiegała w małych grupach, natomiast praca rewalidacyjna z każdym dzieckiem osobno.

Dodatkowo na terenie przedszkola powstanie plac zabaw z przyrządami dla dzieci z niepełnosprawnością oraz boisko. Pojawią się również ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także miejsca parkingowe dla rodziców i pracowników. Teren zostanie obsadzony drzewami i krzewami.

Przedszkole powstaje w ramach projektu „Tylko w Korczaku jest super dzieciaku” w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *