Tofifest wyleci w kosmos. Dziś startuje 16. edycja festiwalu filmowego

Box2 Kultura Wiadomości
fot. tofifest.pl/motyw z festiwalowego plakatu

Niepokorni powracają do Torunia, by odebrać nagrody za swoją wyjątkową twórczość. W tym roku Złote Anioły trafią m.in. do Mai Komorowskiej, Arkadiusza Jakubika i Mariana Dziędziela. Nadchodzący tydzień obfitować będzie w liczne projekcie filmowe, spotkania i debaty.

– Motywem przewodnim Tofifest 2018 będzie „kosmos” – mówi Katarzyna Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. – Inspiracją dla nas był fakt, że w tym roku mija 50 lat od premiery filmu „2001 – Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka.

REKLAMA

16. edycję MFF Tofifest zainauguruje koncert wyjątkowej „orkiestry”. Mistrz świata DJ’ów Steve Nash poprowadzi swoją Film Orchestra, do której zaprosił ikony polskiej muzyki: Wojciecha Waglewskiego, laureatkę Fryderyka Anię Rusowicz i zdobywający przebojem serca fanów zespół Tulia.

Tego dnia na scenie pojawią się także laureaci Złotych Aniołów. Za „niepokorność twórczą” uhonorowani zostaną Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik oraz irański reżyser Jafar Panahi. Statuetkę za „całokształt twórczości” odbierze Maja Komorowska.

Ostatniego dnia festiwalu wręczone zaś zostaną nagrody „Flisaka”. Od lat ich laureatami są twórcy wywodzący się z Torunia. W tym roku będzie to aktorka Grażyna Szapołowska oraz producent filmu „Broad Peak” Dawid Janicki.

Galę zamknięcia uświetni koncert – Energia Polskiej Muzyki Filmowej. Na scenie pojawią się: Gaba Kulka, Ten Typ Mes, Justyna Święs i Buslav. Pod kierownictwem artystycznym Bartka Staszkiewicza, w specjalnie przygotowanych na ten wieczór aranżacjach, wykonają interpretacje wiecznie żywych piosenek, które pokochali polscy filmowcy.

Festiwal Tofifest to przede wszystkim filmy. Zaprezentowane zostaną one w 10 sekcjach.

– W tym roku w konkursie From Poland znalazło się aż 17 najgorętszych tytułów, za którymi stoją młodzi filmowcy oraz uznani mistrzowie – dodaje Kafka Jaworska. – W Toruniu będziemy mogli zobaczyć filmy, które narobiły zamieszania nie tylko w kraju, ale i na światowych festiwalach.

W tym roku na Tofifest przygotowano także niezwykłą projekcję. W Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, na gigantycznym ekranie sferycznym, wyświetlony zostanie film o makrokosmosie. Towarzyszyć mu będzie muzyka wykonywana na żywo.

Motywowi kosmosu widzowie przyjrzą się w paśmie „Zjawiska”. Sylwetki wybitnych reżyserów, którzy za swoją pracę, odwagę i bezkompromisowość płacą wysoką cenę, przybliżone zostaną zaś w sekcji „Niepokorni”. Na dużym ekranie przedpremierowo pokazany zostanie m.in. film „Trzy twarze” Panahiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z córką reżysera, który, choć znajduje się w areszcie domowym i ma zakaz wykonywania zawodu, nadal tworzy.

Toruński festiwal zaowocuje także wieloma polskimi prapremierami. Tak będzie m.in. w paśmie On Air, w którym aż 10 z 12 prezentowanych produkcji do tej pory nie było w naszym kraju wyświetlanych.

– Filmy są perełkami, które wyszukaliśmy podczas światowych festiwali – zaznacza Kafka Jaworska. – Staram się wybierać te, które trzymają w napięciu lub poruszają wiele tematów społecznych i rodzinnych. Pokażemy twórczość debiutantów oraz obrazy będące drugim projektem reżyserów. Nagrodą w tym konkursie jest 10 tys. euro. Filmy oceni jury składające się z aktorów, krytyków filmowych i reżyserów.

Do Torunia, w dniach od 20 do 28 października, przyjedzie wielu znakomitych twórców. W nadchodzącym tygodniu spotkamy się m.in. z Olgierdem Łukasiewiczem, Krzysztofem Zanussim, Wojtkiem Smarzowskim, Katarzyną Figurą, Filipem Bajonem, Janem Jakubem Kolskim, Agnieszką Podsiadlik, Jackiem Braciakiem, Łukaszem Grzegorzkiem, Elizą Rycembel, Urszulą Grabowską czy Anną Radwan.

Więcej informacji na stronie festiwalu.