Tomasz Lenz chce etatu psychologa w każdej szkole. “Obecność takiego specjalisty jest niezbędna”

Box2 Wiadomości

Poseł na Sejm RP Tomasz Lenz z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej wystosował do ministra Przemysława Czarnka interpelację w sprawie uregulowania przepisów prawnych, dotyczących zatrudnienia psychologów w placówkach oświatowych. Poseł Lenz oraz posłowie Iwona Hartwich i Arkadiusz Myrcha zwrócili się w tej sprawie także do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Posłowie na Sejm RP Iwona Hartwich, Arkadiusz Myrcha i Tomasz Lenz 16 kwietnia zwrócili się do prezydenta Michała Zaleskiego z prośbą o ponowne rozpatrzenie interpelacji toruńskich radnych w sprawie zatrudnienia we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Toruniu psychologa. Wskazują, że stan psychiczny młodych osób drastycznie się pogarsza, na co wskazują chociażby statystyki samobójstw. Okazuje się, że Polska jest na drugim miejscu pod względem samobójstw dzieci i młodzieży.

Niestety, okazuje się także, że nie w każdej szkole dzieci mają dostęp do pomocy psychologicznej. Autorzy pisma do prezydenta Torunia wskazują, że gminy w ramach subwencji oświatowej otrzymują środki na realizację działań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach.

W związku z możliwościami finansowymi i rosnącą potrzebą pomocy psychologicznej wśród młodzieży rezygnacja z dodatkowych zatrudnień specjalistów z zakresu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach ponadpodstawowych jest decyzją krzywdzącą dla toruńskiej młodzieży – podkreślają posłowie z Torunia.

Poseł Tomasz Lenz wystosował także do ministra Czarnka interpelację poselską w sprawie możliwości wprowadzenia w życie przepisu, który regulowałby obligatoryjne zatrudnienie psychologa w placówkach oświaty w celu poprawy stanu psychicznego polskiej młodzieży.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację dzieci i młodzieży wywołaną pandemią, ale również trudnościami w dostępie do porad psychologa i terapii psychologicznej uważam, że zatrudnienie specjalisty pozytywnie wpłynie na stan psychiczny młodych osób – argumentuje Tomasz Lenz.

Poseł Lenz w swojej interpelacji pyta, w ilu szkołach w Polsce zatrudniony jest psycholog, jaki procent ogólnej liczby etatów nauczycieli stanowią psycholodzy oraz czy ministerstwo planuje wprowadzić obowiązek zatrudnienia psychologów w każdej szkole i zwiększyć ilość subwencji oświatowej na ten cel.

Tagged

2 thoughts on “Tomasz Lenz chce etatu psychologa w każdej szkole. “Obecność takiego specjalisty jest niezbędna”

 1. Etat psychologa dla toruńskich posełków i posełek?
  TAK.
  Program wychodzenia z pandemii Covid-19, socjalizacja społeczna dla toruńskich posełków i posełek, po pandemii Covid-19?
  TAK.
  P.S.
  Posełku Lenz…
  dasz radę-poproś o wsparcie posełka Areczka.
  Wszak, prowadziłeś go, wychowywałeś…
  jako mentor.
  CZY MOŻE NIE?

 2. O potrzebie wsparcia psychologicznego, toruńskich posełków i posełek, mogą świadczyć “dziwaczne”, nadpobudliwe występy obywatelki Hartwich Iwona,
  w gmachu polskiego parlamentu.
  Relacje wzajemne, posełków Lenz, Myrcha, Hartwich-trudno jest uznać za “standardowo normatywne”.
  P.S.
  Etat psychologa, dla toruńskich posełków i posełek?
  TAK.
  Potrzebne.
  Stać nas na to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *