Tomasz Lenz na konwencji wyborczej: “To ja będę prezydentem”

Box2 Wiadomości
fot. Komitet Koalicja Obywatelska

Podczas sobotniej konwencji Tomasz Lenz, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił postulaty wyborcze. Wśród nich są takie propozycje, jak m.in. powołanie rzecznika biznesu, przejrzyste konkursy na najważniejsze stanowiska w mieście, wyprowadzenie tranzytu z miasta i wprowadzenie karty miejskiej.

Zanim na scenę w Tumulcie wyszedł Lenz, mogliśmy poznać kandydatów Koalicji Obywatelskiej do toruńskiej rady miasta. Głos zabrał także marszałek województwa Piotr Całbecki, który wspiera jego kandydaturę na prezydenta.

– Życzę, żebyś był dobrym prezydentem, osobą, która potrafi współpracować z marszałkiem, sąsiednimi powiatami i gminami – przemawiał Całbecki podczas konwencji wyborczej. – To bardzo poważna funkcja bycie prezydentem miasta stołecznego. To jest coś. Życzę ci tego.

W swoim wystąpieniu Lenz skupił się przede wszystkim na hasłach wyborczych: “lepszy Toruń”, “miasto wiedzy”. Pojawiło się w nim wiele postulatów wyborczych, które słyszeliśmy już na poprzednich konferencjach prasowych.

– Łączy nas miłość do Torunia – tak zaczął Lenz. – Miasta, z którego jesteśmy dumni i chcemy być dumni w przyszłości. Toruń potrzebuje odważnej wizji na pięć lat. To my ją mamy. Jesteśmy prawdziwą alternatywą. Przyszłość Torunia jest w naszych rękach. Czeka nas pięć lat ciężkiej pracy, żeby to osiągnąć. Koalicja Obywatelska jest gwarancją, że za pięć lat Toruń będzie lepszy. Chcemy uwolnić potencjał torunian.

Lenz podkreśla, że jego komitet ma odważną wizję i chce ją wprowadzić w życie. Chce, żeby Toruń był miastem przyjaznym rodzinie, gdzie mieszkańcy dobrze zarabiają i mają dostęp do dobrej jakości edukacji.

– Lepszy Toruń to miasto przyjazne rodzinie, miasto wiedzy, uczciwych zasad, to aktywni obywatele i sprawny urząd – wylicza Lenz. – To nie są marzenia. To cele, które stawiamy sobie na najbliższe pięć lat. Wybierzmy odważną wizję. Toruń może stać się liderem pozytywnych zmian. Potrzebny jest do tego nowym prezydent naszego miasta. To ja będę tym prezydentem. Prezydentem pozytywnych zmian.

Co proponuje kandydat Koalicji Obywatelskiej? Powołanie rzecznika toruńskiego biznesu, którego wskazaliby przedsiębiorcy działający w mieście. Chodzi o to, żeby polepszyć komunikację między urzędem a firmami. – Będziemy wspierać rozwój nowoczesnych firm – zapowiada Lenz. – Zadbamy o stabilne i godne wynagrodzenie torunian. Powrócimy do tradycji republiki kupieckiej. To będzie miasto przyjazne rodzinie, nie tylko Rodzinie Radia Maryja.

Lenz zamierza poprawić jakość toruńskiej oświaty, m.in. zmniejszając liczebność uczniów w klasach. Chce też realizować projekty zmniejszające poziom zanieczyszczenia powietrza w Toruniu. Seniorzy będą mogli liczyć na całodobową opiekę. Za jego rządów urząd miasta ma być przejrzysty i jawny. Co się za tym kryje? – Każdy mieszkaniec ma prawo kontrolować swoje władze – zaznacza Lenz. – Zagwarantuję przejrzystość konkursów na najważniejsze stanowiska. W internecie znajdzie się też rejestr spotkań prezydenta. Tak, żeby każdy wiedział, co robi i z kim rozmawia.

Koalicja Obywatelska chce też usprawnić działanie rad okręgów i współpracować blisko z organizacjami pozarządowymi. Chce, żeby Toruń był wygodniejszy, a mieszkańcy korzystali z nowoczesnych rozwiązań. Chodzi m.in. o uruchomienie karty miejskiej i aplikacji mobilnej ułatwiającej załatwianie spraw urzędowych i kontakt z urzędnikami. 

Kolejne postulaty to wygodna i punktualna komunikacja miejska oraz obniżenie cen biletów MZK, modernizacja tramwajów i autobusów, bezpieczne drogi i spokojne osiedla, rozdzielenie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego, wyprowadzenie tranzyt poza miasto, uspokojenie ruchu na osiedlach. Lenz jest też za tym, żeby na czas remontu mostu im. Piłsudskiego powstała przeprawa pontonowa przez Wisłę.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *