Tomasz Lenz: „PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej”. O czym jeszcze mówiono na konferencji posłów KO?

Box1 Polityka Wiadomości
fot. Marek Krupecki

W poniedziałek 23 listopada odbyła się konferencja prasowa, na której powiedziano o wnioskach, które toruńscy parlamentarzyści kierują do budżetu państwa. Tematem konferencji był nie tylko budżet Polski, ale także budżet unijny.

W konferencji udział wzięli posłowie: Arkadiusz Myrcha i Tomasz Lenz, a także wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski. W konferencji miała wziąć udział także poseł Iwona Hartwich, jednak nie mogła się pojawić z przyczyn rodzinnych.

REKLAMA

Poseł Arkadiusz Myrcha poinformował, że część wniosków jest powtórzona z lat poprzednich, ponieważ jak powiedział: „rząd PiS-u nie realizuje już od wielu lat istotnych dla Torunia, dla naszego regionu, inwestycji”.

Najpierw poseł Arkadiusz Myrcha powiedział o największej inwestycji:

“Jest oczywiście przebieg Drogi Krajowej nr 91 – jedna z kluczowych inwestycji drogowych w Toruniu i w naszym mieście jest ona olbrzymia, dlatego też ta kwota dofinansowania jest zdecydowanie największa na tle pozostałych, czyli 100 mln złotych”.

Kolejnym wnioskiem jest prośba o przyznanie 20 mln złotych na połączenie infrastruktury toruńskiej z drogą ekspresową S10.

“Droga śmierci – tak jest nazywane połączenie Toruń-Bydgoszcz biegnące przez Solec Kujawski (…) dlatego uparcie, co roku wnioskujemy o uwzględnienie, ponowne uwzględnienie tej inwestycji w planie inwestycyjnym” – powiedział poseł Myrcha.

Kolejnym wnioskiem jest rozbudowa linii tramwajowej na Jar. Ta inwestycja miałaby wynieść 50 mln złotych.

Toruńscy parlamentarzyści wnioskują także o modernizację linii kolejowej nr 27, a więc połączenia Torunia z Lipnem. Ta inwestycja uwzględnia także remont Dworca Wschodniego. W tym przypadku także potrzebne byłoby 50 mln złotych.

W następnym wniosku poruszona została kwestia zagospodarowania odpadów: „Chodzi o budowę nowej sortowni, o wymianę całego taboru należącego do MKO na samochody niskoemisyjne. Tak żeby tutaj jakość życia w Toruniu znacznie się podnosiła” – powiedział Arkadiusz Myrcha.

Złożono także dwa wnioski, które nie dotyczą Torunia, ani nawet najbliższego regionu, tylko w Bydgoszczy, ale są istotne dla naszego regionu. Chodzi o rozbudowę gmachu Opery Nova i o rozbudowę i remont Filharmonii Pomorskiej. Obie te inwestycje miałyby wynieść łącznie około 40 mln złotych.

W następnej części konferencji głos zabrał poseł Tomasz Lenz:

“Od razu dzisiaj, zwracam się, dzięki obecności mediów, z pytaniem do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, parlamentarzystów Lewicy i parlamentarzystów PSL-u, Kukiz’15: czy w czasie głosowania budżetowego PiS, Lewica i Kukiz’15 z regionu kujawsko-pomorskiego zagłosują za tymi poprawkami, które będą uwzględniały w budżecie realizację tych inwestycji zarówno dla Torunia, jak i dla regionu? To jest zasadnicze pytanie, bo będziemy mogli realizować te inwestycje, jeżeli one zostaną przegłosowane na sali plenarnej w czasie posiedzenia sejmu”.

W dalszej części konferencji głos zabrał wiceprezydent Torunia, Paweł Gulewski:

“Przez weekend myślałem o tym, jakby wyglądał Toruń bez środków finansowych dodatkowych, które pochodzą ze środków funduszy unijnych. Mówi się o tym, że turysta w Toruniu potrzebuje 2-3 dni, żeby poznać nasze miasto (…) Tak sobie pomyślałem, że gdybyśmy mieli taką ścieżkę krajoznawczą po najważniejszych inwestycjach miejskich sfinansowanych z funduszy unijnych, to taki turysta musiałby zostać kilka tygodni w Toruniu. (…) Generalnie gdy wyobrazimy sobie, że nie możemy korzystać ze środków unijnych, to w zasadzie większość tych inwestycji nie bylibyśmy, jako samorząd, w stanie przeprowadzić. (…) Jesteśmy w cywilizacyjnej zapaści, także apeluję do wszystkich, którzy obecnie decydują o tym, w jakim kierunku pójdzie nasz kraj w kontekście projektu unijnego, żeby zastanowili się na zimno, popytali swoich samorządowców, rozejrzeli się wokół, żeby w swoich miastach co za te fundusze unijne jest realizowane i wtedy podejmowali na spokojnie te decyzje”.

Na koniec ponownie głos zabrał poseł Tomasz Lenz:

“Wetowanie budżetu unijnego i postawa Polski wobec pozostałych partnerów Unii Europejskiej niesie za sobą konsekwencje takie, jak te, że Polska będzie na marginesie polityki europejskiej. Że biegiem czasu możemy zostać z Unii Europejskiej wyparci. Że kraje Unii Europejskiej zastąpią swój główny trzon działania krajami Schengen i krajami, które mają euro. (…) To, co PiS od 6 lat mówi: budowanie się jako lider w Europie Środkowo-wschodniej jest fikcją. Ani Czechy, ani Słowacja, ani Litwa, ani Łotwa, ani Estonia, te bałtyckie kraje, nie traktują działania rządów Prawa i Sprawiedliwości jako jakiegokolwiek lidera. (…) Tak naprawdę jesteśmy obecnie w sytuacji kraju w Unii Europejskiej, który na własne życzenie spychany jest na margines. Konsekwencje tego mogą być takie, że z biegiem czasu może tak się stać, że na polskiej granicy po prostu zostaną wprowadzone ponownie przejścia graniczne, cła na polskie produkty, a dzisiaj wiele branż w Polsce żyje z eksportu do krajów Unii Europejskiej. (…) Sytuacja jest bardzo dramatyczna. Otóż PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej. Działania Jarosława Kaczyńskiego nakierowane są na niechęć do Unii Europejskiej, a to nie jest tak, że jesteśmy dzieckiem specjalnej troski. (…) Jeżeli chcemy być pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, po pierwsze apeluję: przyjmijmy ten budżet, ale przede wszystkim musimy odsunąć od władzy tych, którzy chcą Polskę konsekwentnie niestety wyprowadzać z UE”.

Tagged

3 thoughts on “Tomasz Lenz: „PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej”. O czym jeszcze mówiono na konferencji posłów KO?

  1. Och jaki dramat! Bydgoska PO, straszy Krzyżakòw. Ktoś kiedyś powiedział: PO- to takie “Ciamcia ramcia”. Nie udały się marsze eugeniczne, to postraszymy PIS-em, że wyprowadza nas z EU. Panowie, a może grubiej: PIS wyprowadzi nas z Układu Słonecznego! A tak na marginesie Panowie: Niemcy to będą mieli prawo wybierać Prezydenta, jak Polacy? Bo byli niewolnicy w Stanach wybierają, a Niemcy nie. To jak z tymi Niemcami będzie? Odpowiecie Panowie? Jak widać bez kobiety- Pani Hartwich coś słabo Panom idzie. Pani Hartwich na szefową PO w kuj.- pom. Dobry pomysł? Ktòry z Panòw odpowie? A może we trzech?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *