Tomasz Lenz: Rząd stworzył Frankensteina

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Marek Krupecki

– Będziemy pomagali tyle, ile damy radę. Mamy za sobą szereg prawników, ludzi dobrej woli i nie pozwolimy, żeby nieodpowiedzialny rząd, zamykał polskie biznesy – zwracał się do przedsiębiorców Arkadiusz Myrcha, który razem z Tomaszem Lenzem punktował dziś rządową pomoc dla firm.

Na konferencji prasowej posłów Platformy Obywatelskiej padały dziś różne zarzuty pod adresem rządzących. Arkadiusz Myrcha zwracał uwagę na niepewność, z jaką borykają się przedsiębiorcy, nie mając informacji o tym, kiedy będą mogli wznowić działalność. Zarzucał ponadto władzy brak wsparcia dla firm i dziury w pakietach pomocowych.

REKLAMA

– Skoro polscy przedsiębiorcy nie wiedzą, kiedy i na jakich zasadach będą mogli prowadzić działalność gospodarczą, jest to porażka. Skoro zwolnienia z ZUS zostały wprowadzone tylko za listopad, a za kolejne miesiące przedsiębiorcy muszą płacić potężne pieniądze, to jest to potężna dziura. Kiedy pomoc nie trafia do tych firm, które funkcjonują krótko na naszym rynku, to to jest wielka porażka – wyliczał poseł. – Dlatego dzisiaj musimy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, jako partia opozycyjna, że idziemy do polskich przedsiębiorców z pakietem pomocowym i polskim przedsiębiorcom chcemy pomagać.

Z kolei Tomasz Lenz poruszył wątek lokalny, podkreślając turystyczny charakter Torunia. Tutejsze firmy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji.

– Słyszymy, że są miliardy złotych, ale gdzie one się znajdują, skoro przedsiębiorcy ich nie widzą? Zamykają lokale, zwalniają pracowników. Rząd majstrując przy prawie zrobił wiele, aby doprowadzić do tego, że firmy będą zamykane, ale jednocześnie, nie będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej. Tak naprawdę, gdyby go wprowadzono, budżet musiałby w pełni zrekompensować koszty firm, które zamknęły się w okresie pandemii. Zrobiono wszystko, by oszukać przedsiębiorców – przekonywał Tomasz Lenz.

Zdaniem posła, lokale powinny zostać otwarte, przy zachowaniu sanitarnego reżimu. Jednocześnie, przedsiębiorcy powinni być zwolnieni z dodatkowych opłat.

– Żądamy pomocy uzależnionej nie od teoretycznych kodów PKD, ale od faktycznego spadku dochodów w grudniu. Rząd musi zrezygnować z poboru dodatkowych opłat. Platforma Obywatelska złoży dziś w tej sprawie ustawę w sejmie, aby zlikwidować jakiekolwiek dodatkowe opłaty dla polskich firm – zapowiedział.

W opinii Tomasza Lenza, wsparcie powinno obejmować także jednoosobową działalność gospodarczą. Jednocześnie, zapowiadana pomoc dla gmin z południa Polski jest jego zdaniem niesprawiedliwa i powinna zostać skierowana także do innych regionów.

– Rząd stworzył swego rodzaju Frankensteina. Prawo Frankenstein, czyli polepił z różnego rodzaju pomysłów ustawę, nie wprowadzając stanu klęski żywiołowej, która to ustawa tak naprawdę nie pomaga przedsiębiorcom. Świadczy o tym to, że lokale pustoszeją, a ludzie są zwalniani z pracy. Gdzie są obietnice Morawieckiego? Gdzie są obietnice PiS? Nie można traktować przedsiębiorców jak złodziei, krwiopijców – oburzał się Tomasz Lenz.

– Nie możemy biernie się temu przyglądać. To, co możemy zrobić, to chociażby pomoc prawna dla wszystkich skrzywdzonych przez działania aparatu państwowego. Jestem po wielu rozmowach z toruńskimi prawnikami i wszyscy bez zająknięcia mówią: deklarujemy pełną pomoc dla każdego lokalnego przedsiębiorcy – dodawał Arkadiusz Myrcha.

Powołując się na art. 22 Konstytucji, wskazał na nieprawidłowości w wydawaniu związanych z pandemią obostrzeń. Zastrzeżenia budzi fakt, iż restrykcje wprowadzane są na zasadzie rozporządzeń, a nie ustaw. Zaoferował przedsiębiorcom pomoc Platformy Obywatelskiej.

– Apelujemy do wszystkich, którzy czują się pokrzywdzeni działalnością aparatu państwowego, w związku z funkcjonowaniem obostrzeń i nakładanymi na tym tle karami: prosimy, żeby się do nas zgłaszali. Do wszystkich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Będziemy pomagali tyle, ile damy radę. Mamy za sobą szereg prawników, ludzi dobrej woli i nie pozwolimy, żeby nieodpowiedzialny rząd, zamykał polskie biznesy – zakończył Arkadiusz Myrcha.

Tagged

2 thoughts on “Tomasz Lenz: Rząd stworzył Frankensteina

 1. SZEREGI, RZĘDY I TABUNY-Arka prawnicy… z bliskiej okolicy. No… tak się te POSŁY napomagają, aż się zmęczą OBA DWA.

 2. PO CO POSEŁ ?!
  Poseł LENZ : “Słyszymy, że są miliardy złotych, ale gdzie one się znajdują, skoro przedsiębiorcy ich nie widzą?”
  Poseł nie wie? To po co:
  ON POSEŁ JEST ?
  Niech zapyta Prezydenta miasta-powie posłowi, bo wie. Niech zapyta marszałka wojewòdztwa-powie posłowi, bo wie. Niech zapyta kolegòw w Sejmie-powiedzą mu, bo wiedzą.
  O Hermesie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *