Tomasz Lenz: Zakłócanie obrządku religijnego nie jest wskazane

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Marek Krupecki

Tomasz Lenz zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń w kraju, będących pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Poseł Koalicji Obywatelskiej zachęca protestujących do skupienia się wokół siedzib PiS, a nie kościołów.

Polityk zwrócił uwagę na działania policji w czasie protestów. Jego zdaniem mundurowi swoje obowiązki wykonują właściwie.

REKLAMA

– Chcę bardzo podziękować policji w Toruniu i regionie kujawsko-pomorskim za to, że spotykamy się ze spokojem policjantów, rozsądkiem, roztropnością. Wykonują swoją pracę i chronią nas wszystkich przed tym, żeby nie dochodziło do aktów, które mogłyby zagrażać czyjemuś życiu czy zdrowiu – mówił Tomasz Lenz.

Poseł zaapelował także o zostawienie w spokoju miejsc kultu religijnego, podkreślając, że nie wszyscy wierni są zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości.

– Po pierwszym okresie protestów, wielu ludzi – polityków, autorytetów społecznych – zwróciło się do protestujących, że jeżeli chcemy protestować, protestujmy przeciwko PiS-owi, pod siedzibą PiS-u. Natomiast miejsca kultu religijnego powinny mieć spokój, bo przychodzą tam ludzie, którzy głosują na różne partie polityczne. Zakłócanie obrządku religijnego w kościele w niedzielę nie jest wskazane. Wielu wierzących wcale nie akceptuje niektórych działań kleru, chociażby tych, związanych z tuszowaniem afer pedofilskich – zaznaczył.

Odniósł się także do ostatniego wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

– W związku z tym, co ostatnio powiedział Jarosław Kaczyński, wzywając do zamieszek na ulicy, wzywając swoją partię do tworzenia bojówek, jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co może się dziać w przyszłości – komentował Tomasz Lenz. – Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, nakazuje śledczym w całej Polsce ściganie organizatorów protestu oraz osoby, które namawiają do udziału w demonstracjach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Organizatorom protestu, według wytycznych Prokuratora Generalnego, może grozić do 8 lat więzienia. Tak wygląda demokratyczne państwo, państwo pluralizmu w wydaniu Prawa i Sprawiedliwości. 

Poseł Koalicji Obywatelskiej zachęcił protestujących, którzy mogą mieć problemy z uwagi na uczestnictwo w demonstracjach do kontaktów z prawnikami, którzy zadeklarowali nieodpłatną pomoc w takich przypadkach. Lista takich prawników dostępna jest na stronie www.ora.torun.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *