Toruń będzie walczyć z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków

Box1 Wiadomości
Fot. Pixabay

Toruńscy radni na sesji 17 grudnia przyjęli strategię, określoną w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Innych Uzależnień. Realizacja programu w 2021 r. pochłonie prawie 5,5 mln zł.

W Toruniu w 2019 r. stacjonarnie leczonych było 97 osób z powodu spożywania alkoholu i 26 osób z powodu używania narkotyków. Alkohol był przyczyną hospitalizowania w szpitalach 616 osób, a narkotyki 277. Rada Miasta Torunia przyjęła 17 grudnia lokalną strategię w zakresie profilaktyki i redukcji szkód zdrowotnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Chodzi o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkomanii oraz Innych Uzależnień.

– Środki finansowe, jakie możemy na ten cel przeznaczyć, to pieniądze pozyskane od przedsiębiorców, którzy korzystają z zezwoleń na sprzedaż alkoholu zarówno do konsumpcji na miejscu, jak i na wynos. Opłaty za takie zezwolenia mogą być przeznaczone tylko na działania o charakterze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii i innych uzależnień – tłumaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Program jest kontynuacją założeń z poprzednich lat. Jego celem jest opóźnianie inicjacji alkoholowej, narkotykowej i tytoniowej, ograniczanie dostępności środków psychoaktywnych oraz niesienie pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. W Toruniu działa kilka ośrodków, wspierających założenia programu, m.in. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz MOPR. Miasto na program profilaktyki uzależnień wyda w 2021 r. prawie 5,5 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *