“Toruń i Bydgoszcz nie mogą odwracać się do siebie plecami”. Oto pomysły Nowoczesnej dla regionu

Box2 Wiadomości
- Nigdy Toruń i Bydgoszcz nie mogą się odwracać do siebie plecami, bo zawsze na tym będzie cierpieć region - mówi Jacek Warczygłowa, lider Nowoczesnej w regionie (drugi od prawej), fot. komitet Koalicja Obywatelska

Nowoczesna startuje w wyborach wspólnie z Platformą Nowoczesną, tworząc jeden komitet Koalicji Obywatelskiej. Niezależnie od tego ugrupowanie ma program. Jakie ma pomysły dla Kujawsko-Pomorskiego? 

Zarys programu Nowoczesnej dla naszego województwa podczas piątkowej konferencji prasowej przez Młynem Wiedzy zaprezentował Jacek Warczygłowa, który startuje z pozycji nr 2 do sejmiku województwa w okręgu toruńskim. Lider Nowoczesnej podkreśla, że jego partia przygotowała dla regionu osobny program, który został uwzględniony w postulatach wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

Jedną z najważniejszych spraw, na którą stawia Nowoczesna w Kujawsko-Pomorskim, to współpraca między dwoma stolicami naszego województwa – Toruniem i Bydgoszczą.

– Nigdy Toruń i Bydgoszcz nie mogą się odwracać do siebie plecami, bo zawsze na tym będzie cierpieć region – podkreśla Warczygłowa. – To jest coś, co musi przebić się do świadomości wszystkich mieszkańców regionu, że praca Torunia i Bydgoszczy rzutuje na cały region. Jeśli będziemy pracowali razem, to ten region będzie bogatszy, lepszy dla mieszkańców i wygodniejszy do mieszkania.

Według Warczygłowy każde z miast ma zachować swoją odrębność i tożsamość, a powinny nas łączyć wspólnie usługi, transport i projekty. – Powinniśmy razem łączyć siły, bo razem więcej osiągniemy – proponuje kandydat. – Możemy razem budować różnego rodzaju usługi i przedsięwzięcia, które uczynią region bogatszym.

Nowoczesna chce powołać Kujawsko-Pomorskie Konsorcjum Naukowe. Chodzi o współpracę pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a bydgoskimi uczelniami. Zdaniem Warczygłowy pierwszym przejawem takiej współpracy jest powstająca właśnie w naszym mieście weterynaria.

– Ten kierunek został uruchomiony tylko i wyłącznie dzięki temu, że siły połączyli naukowcy trzech dużych kujawsko-pomorskich uczelni – mówi lider Nowoczesnej. – Ten kierunek pokazuje, że możemy osiągnąć sukcesy, współpracując. Chcielibyśmy, że to konsorcjum współpracowało z inkubatorami przedsiębiorczości, żeby nowoczesne start-upy mogły współpracować z naukowcami.

Nowoczesna chce też, żeby transport w województwie był przyjaźniejszy dla mieszkańców. Można to zrobić integrują sieć połączeń. – Będziemy dbać o rozwój dróg wojewódzkich i mocno bić się w Warszawie o drogi dla naszego województwa, korzystając ze wszelkich możliwości np. poselskich, senatorskich – mówi Warczygłowa. – Dużo dyplomacji trzeba, ale jeśli za swoimi sprawami się umiejętnie i zgodnie chodzi, to jesteśmy w stanie te problemy rozwiązywać.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *