Toruń miastem zrównoważonym? 2. miejsce w rankingu

Box1 Wiadomości

Druga edycja Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych wyłoniła trzy najlepsze do życia miasta w Polsce. Na 2. miejscu, zaraz za Warszawą, znalazł się… Toruń. Podium zamknęła Zielona Góra.

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorzy rankingu oceniali m.in. jak miasta radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza, skutkami zmian klimatu, nadmiernym zużyciem zasobów, koniecznością poprawy jakości środowiska czy starzeniem się społeczeństwa. W klasyfikacji ogólnej z wynikiem 67,2 proc. Toruń zajął 2. miejsce. Gród Kopernika wyprzedziła tylko Warszawa. Pod względem zrównoważonej gospodarki Toruń znalazł się na 7. miejscu, środowiska na 11., a społeczeństwa na 12.

Portal Business Insider w podsumowaniu rankingu ocenił, że Toruń “odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego, ale również Polski Północnej”. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest turystyka. Business Insider wskazuje, że Toruń “jako jedno z nielicznych miast w stawce zachowuje równowagę w dążeniu do rozwoju, zapewniając stabilność gospodarczą, przyjazne dla mieszkańców warunki życia oraz dbając o stan środowiska”. Dalej wymieniane są działania, jakie miasto podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza, m.in. dofinansowania na likwidację “kopciuchów”, miejski system monitoringu powietrza czy liczne inicjatywy edukacyjne.

Fot. Łukasz Piecyk

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *