Toruń to miasto betonu, asfaltu i nocnych wycinek [3 PYTANIA DO]

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

O nietrafionych „zielonych” pomysłach miasta na uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, planach stworzenia węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim i niespełnionych marzeniach o zielonym mieście rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z toruńskiej Partii Zielonych.

Ostatnio informował Pan o nieudanym pomyśle sadzenia drzew z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Co poszło nie tak?

Posadzenie czegoś zielonego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości to byłby doskonały pomysł. Wystarczyłoby tylko dobrze to zaplanować. Jest tyle miejsc w mieście, gdzie z wielką przyjemnością mieszkańcy widzieliby kilka drzew, a już setka nowo posadzonych to byłoby cud. Wyobraźmy sobie, że w centrum miasta posadzono te sto drzew, byłoby to świadome i odpowiedzialne, długofalowe działanie, które miałoby realny wpływ na przystosowanie miasta do zmian klimatu. A co ostatecznie stało się z Lasem Niepodległości? Miało być patriotycznie, a wyszło jak zawsze. Posadzili, uschło. Posadzili ponownie, uschło znowu. Miało być tak patriotycznie, więc posadzili po raz trzeci, tym razem w innym miejscu. Pewnie liczyli, że nikt nie zauważy. Najważniejsze, że były hasła, biało-czerwone wstążki na drzewach i sesje zdjęciowe przy sadzeniu. Reszta nie ma znaczenia.

To nie jedyne działanie miasta, krytykowane przez zielonych aktywistów z Torunia. Ostatnio dużym echem odbiły się plany budowy węzła przesiadkowego przy Dworcu Wschodnim. Jak Pan ocenia ten pomysł?

Nasze miasto znane jest w Polsce z betonu, asfaltu i nocnych wycinek. Kolejna inwestycja, rozbudowa węzła przesiadkowego z dużą ilością kostki brukowej i asfaltu, utwierdza nas tylko w przekonaniu, że urzędnicy w Toruniu kochają późnego Gierka. Te pozorne konsultacje społeczne, które miasto musiało zrobić by odtrąbić, że słucha mieszkańców były ciekawe. Zarówno urząd miasta, jak i projektanci byli zaskakiwani pytaniami i słabo przygotowani. Przy takiej inwestycji brakowało raportów oddziaływania na środowisko, brakowało wielu analiz. Urząd płaci, więc projektanci robią. Kolejny bubel, by wydać unijne pieniądze i zbudować nowe miejsca parkingowe. Musimy mieć świadomość tego, że takie pojęcia jak zrównoważony transport publiczny dla naszych urzędników oznaczają nowe szerokie drogi i więcej miejsc parkingowych. W końcu tym miastem rządzą samochody. Na prawie 180 tys. mieszkańców w Toruniu zarejestrowanych jest ponad 112 tys. samochodów, a MZK reklamuje tanie paliwo na swojej stacji.

Mieszkańcy z pewnością nie chcą, by Toruń utożsamiany był z betonem. Tylko co zrobić, aby zielone miasto nie pozostało jedynie w sferze marzeń?

Przy ostatnich wyborach samorządowych mogliśmy zakończyć betonową wizję miasta, niestety nie udało się i wciąż tkwimy w gotyku, zalewanym betonem i rozjechanym przez samochody, gdzie w miejsce starego pruskiego muru robi się parkingi. Co zrobić, by zielona wizja Torunia była inna? Trzeba po prostu chcieć. Mamy gotowe rozwiązania, mamy internet, mamy specjalistów. W Paryżu po konsultacjach społecznych przeznacza się 70 tys. miejsc parkingowych pod drzewa. Podobnie przykłady mamy w Nowym Yorku, Barcelonie, Wiedniu. To, co je łączy, to wizja, patrzenie w przyszłość i dobry gospodarz. Na świecie wszędzie, gdzie tylko można, zakłada się zieleń. A u nas? U nas wszędzie wciskają się deweloperzy. To jest bardzo złe, ale jednocześnie bardzo charakterystyczne dla Torunia. Mamy doskonały przykład w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki. Teren przy ul. Szumana to idealne miejsce na założenie parku, a co miasto tam planuje? Budynki mieszkalne. Potrzeba wiele zmian, by Toruń przestał być nazywany Miastem Czerwonych Świateł, a zaczął być zielonym miastem. Jesienią ubiegłego roku przedstawiliśmy wiele propozycji zazielenienia Torunia. Czekamy. Mimo wszystko, wierzę, że będziemy mogli zrobić wspólnie wiele dobrych zielonych projektów dla naszego miasta i jego mieszkańców.

Tagged

8 thoughts on “Toruń to miasto betonu, asfaltu i nocnych wycinek [3 PYTANIA DO]

 1. Jak pacany (ładni Torunia) się za coś biorą, to wychodzi…
  Pacanowo.
  Nie dotykajcie już drzew, nie sadzcie już drzew w Torunu- ładni Torunia.
  Zajmijcie się drzewami na Marsie…
  Pozdrawiam studentòw UMK.
  Ale dzidy, ci radni-wròć-ładni Torunia.
  Prawda?
  P.S. Oddajcie Toruniowi
  MUR WOLNOŚCI-ładni Torunia.
  Sentyment i żal za komunizmem jest wasz.
  Torunianie to Republika Toruńska i
  TORUŃSKI MUR WOLNOŚCI.
  Oddajcie torunianom
  MUR.
  Wy-ładni Torunia!

  1. Mur mógł zostać wkomponowany w osiedle i chronić też ich przed hałasem. Ale sprzedano wszystko bez żadnych zastrzeżeń za to z aferą w tle.

   1. To prawda.
    Winni są Ładni Torunia.
    Zniszczyli muzeum samochodowe, jedyne w UE, i dwa, trzy miliony złotych każdego roku.
    O guuupkach deweloperach, ile stracili, nie wspomnę…
    ŁAJZY…
    Oddawajta MUR !!
    I wy dilery komòrek sypialnianych, i wy ładne Torunia.
    Oddawajta nasz MUR WOLNOŚCI TORUNIA, wy panienki komunizmu, toruńskie utrzymanki wy…
    a fuj.

 2. PILNE !! PILNE !!
  Jest
  OBRZYDLIWOŚCIĄ, OHYDĄ ,
  że wzieliśmy sobie na utrzymanie
  komunistę Kwiatkowskiego,
  nazistę Greniucha,
  pedofila Dymera i jakiegoś generała Wojska Polskiego:
  GŁÒDZIA.
  Jakie to wstrętne!!
  Ale…
  to demokracja.
  Sami takich onych i wstrętnych utrzymujemy.
  Utrzymujmy dzieci, państwo, ale nie takie obrzydliwe osobniki!

 3. Tomasz Greniuch-faszystowski polski nazista.
  Nawet polska partia rządząca się onego brzydzi!
  Osobnik obrzydliwy, plugawy!
  OBECNIE:
  Tomasz Greniuch, prostytutka nazistowska na utrzymaniu skarbu państwa Rzeczypospolitej Polskiej.
  Jesteśmy państwem demokratecznym i prawnym.
  Nawet rząd polski tej prostytutki nazistowskiej nie może usunąć w podskokach z IPN.
  To jest instytycja niezależna.
  Gdyby miał miejsce dobòr pedofilno nazistowski na stanowiska, to i tak, jest to niezależne. Jedyną rolą obywateli polskich i skarbu państwa, jest utrzymywanie takich prostytytek nazistowskich i pedofili hitlerowskich.
  Brawo ty, Tomasz Greniuch, prostytutko nazistowska, pedofilu adiego hitleriego.
  Z JĘŻYCZKIEM…
  P.S. Wszelkie prawa do rozpowszechniania
  DOZWOLONE.
  W Polsce i zagranicą.
  Tomasz Greniuch-polski nazista!
  Tomasz Greniuch-polski pedofil adolfa hitlera.
  Tomasz Greniuch loves Daddy Dolfi..
  Ech…
  Obrzydliwy jest ten Tomek, prawda studenci UMK?
  Łaskę? Ale Daddy Dolfiemu?
  A fuuuj…

 4. Tomasz Greniuch:
  “Prostytutki hitlerowskie, to właśnie my!”
  Brawo ty… Tomku.
  P.S. No ale nie mòwcie o tym nikomu,
  że robimy tam sobie “łaski” wzajemnie.
  To dla naszych żon i dziatwy.
  Kumacie studenci UMK?
  Jest fun?
  I skarb państwa ich onych utrzymuje.
  Niezłe co?
  No… ale wy płacicie na ich utrzymanie i wasi rodzice.
  Cztery tysiące euro miesięcznie na takie prostytutki państwowe to całkiem nieźle.
  A wy studenci i torunianie, pracujmy na nich.
  Polskie prostytutki skarbu państwa.

 5. Po stokroć prawda. Ale działa to tak, że przysłowiowe “psy szczekają, karawana jedzie dalej”. Toruń jako miasto kameralne, zielone, przyjazne ludziom został zniszczony. I nie da się tego skutecznie zmienić. Za daleko to poszło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *