Toruń wobec zagrożenia koronawirusem. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Michał Zaleski zapewnił, że miasto funkcjonuje sprawnie i bez zakłóceń. Aktualne zmiany w organizacji życia publicznego dotyczą zniesienia opłat w strefach parkowania i zamknięcia kolejnych PIUM-ów. Terminy wypłat 500+ nie są zagrożone.

Dzisiejsza konferencja prasowa Urzędu Miasta Toruń odbyła się zdalnie i była transmitowana za pomocą mediów internetowych, aby ograniczyć bezpośredni kontakt urzędników z dziennikarzami. Prezydent Michał Zaleski przypomniał o możliwościach pomocy, z których mogą korzystać osoby starsze lub przewlekle chore. W przypadku braku wsparcia ze strony rodziny, osoby potrzebujące mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Całodobowo działają dwa numery telefonów, uruchomionych w ramach Działu Interwencji Kryzysowych i Poradnictwa Specjalistycznego: (56) 477 00 91 oraz (56) 477 00 92. Pod tymi numerami telefonów wolontariusze mogą także zgłaszać chęć niesienia pomocy.

Prezydent przypomniał, że w przestrzeni publicznej umieszczane są informacje na temat tego, jak powinniśmy chronić siebie i innych. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać najważniejszych zasad higieny oraz do minimum ograniczyć wychodzenie z domu. W chwili obecnej nieczynne są punkty gastronomiczne, ale bez przeszkód można korzystać z dostaw jedzenia na wynos. Zamknięte zostały także dwa kolejne Punkty Informacji Urzędu Miasta Toruń, na Podgórzu i Rubinkowie. Wciąż funkcjonują punkty przy ul. Wały gen. Sikorskiego i przy ul. Grudziądzkiej, ale prezydent apeluje, aby korzystać z nich jak najrzadziej.

Planowane jest także ograniczenie dostępu interesantów do niektórych działów w Urzędzie Miasta oraz do publicznych jednostek organizacyjnych gminy miasta Toruń. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną opublikowane jeszcze dziś po południu. Sprawy urzędowe będzie można załatwić drogą elektroniczną, pocztową oraz za pośrednictwem mediów internetowych.

Chrońmy siebie i innych, bądźmy ostrożni, dbajmy o zasady higieny, unikajmy zgromadzeń i ograniczajmy do minimum niezbędne kontakty zewnętrzne – apelował prezydent Michał Zaleski.

Kolejna ważna informacja kierowana jest do toruńskich kierowców. Chodzi o płatną strefę parkowania w okolicach starówki. Od jutra zawieszone zostaje działanie parkometrów. Celem takiej decyzji jest podniesienie standardu sanitarnego miasta. Za postój w strefie płatnego parkowania będzie można zapłacić jedynie za pomocą aplikacji na telefonie.

Robimy to po to, aby ograniczyć możliwość posługiwania się parkometrami, które wymagają bezpośredniego dotykania klawiszy i ekranu – tłumaczy prezydent Michał Zaleski.

W miejscach, przygotowanych przez miasto do kwarantanny, nie przebywają obecnie żadne osoby. Skierowanie do takich miejsc może odbyć się tyko i wyłącznie w drodze decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego.

Pojawiło się pytanie, czy wynajmujący od miasta lokale mogą liczyć na zwolnienie z opłat lub obniżenie czynszu. Prezydent zaznaczył, że działalność gospodarcza nosi w sobie cechy ryzyka. Jednocześnie zapewnił, że jeśli okres zagrożenia epidemicznego będzie się przedłużał, miasto będzie zastanawiać się nad ewentualną zmianą relacji między najemcami, a gminą miasta Toruń, jako właścicielem majątku.

Zostały rozwiane wątpliwości, związane z rolą strażników miejskich. Nadzór nad osobami, objętymi kwarantanną, należy do obowiązków funkcjonariuszy policji. Dopiero w sytuacji, gdy liczba osób objętych kwarantanną będzie wzrastać, w działania kontrolne zostanie włączone wojsko, w pierwszej kolejności Wojska Obrony Terytorialnej.

Pasażerowie, odjeżdżający z Dworca Toruń Główny, mogą być spokojni. Spółka zarządzająca częścią dworcową nadzoruje stan higieniczny obiektu i prowadzi działania o charakterze dezynfekcyjnym.

Zapytaliśmy także prezydenta, co z ewentualnymi strefami ochronnymi dla kierowców MZK. W innych miastach już pojawiają się właśnie takie strefy, których celem jest odcięcie przedniej części pojazdu od pasażerów.

Zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji wprowadza szereg działań ochronnych, także związanych z dezynfekcją pojazdów oraz izolowaniem kierowców od pasażerów. Jestem przekonany, że czynności izolacyjne są wdrażane w tej chwili w MZK w sposób technicznie możliwy – zapewnia prezydent Michał Zaleski.

Osoby, korzystające ze świadczeń socjalnych, nie muszą się niepokoić opóźnieniami w ich wypłatach. Terminy wypłat 500+ i innych świadczeń na chwilę obecną nie są zagrożone.

Co do placów zabaw i siłowni zewnętrznych – ich zamknięcie może odbyć się wyłącznie w takiej formie, do jakiej miasto od kilku dni zachęca. Chodzi o ograniczenie grupowego spędzania czasu i pozostanie w domu w miarę możliwości. Osoby, które czują konieczność skorzystania z zewnętrznej infrastruktury sportowej, zachęcane są do stosowania środków dezynfekujących.

Prezydent odniósł się także do kwestii nauczania zdalnego i przekazywania uczniom materiałów do samodzielnej nauki.

Wszyscy dyrektorzy toruńskich szkół zostali zobligowani do tego, aby zachęcać do e-nauczania za pośrednictwem systemów elektronicznych. Myślę, że to funkcjonuje w toruńskich szkołach – mówi prezydent Zaleski.

Padło także pytanie, czy torunianie zdali test z odpowiedzialności.

Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Mieszkańcy Torunia postępują bardzo dobrze. Proszę jednak o cierpliwość w ciągu następnych dni, abyśmy mogli powiedzieć z czystym sumieniem, że spełniamy swój obywatelski obowiązek. Brak aktywności jest naszą efektywną aktywnością w chronieniu nas samych przed wirusem i jego skutkami – odpowiada prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *