Toruń: Wypłaty 40 zł dla osób, które przyjęły Ukraińców realizowane już bez przeszkód

Box2 Wiadomości
Fot. ilustracyjne / Pixabay

Wypłaty finansowego wsparcia dla tych torunian, którzy zdecydowali się zapewnić Ukraińcom schronienie, zostały 27 kwietnia wznowione w pełnej kwocie. Wszyscy, którzy otrzymali mniejszą ilość środków, dostali już wyrównanie.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie do 19 kwietnia 2022 r. przyjęło 38 wniosków o wypłatę świadczenia 40 zł dla osób, przyjmujących Ukraińców. Przypominamy, że wypłaty świadczenia zostały jednak częściowo tymczasowe wstrzymane, do czasu wyjaśnienia nieścisłości.

– Dostaliśmy informację z Urzędu Wojewódzkiego, rozbieżną z wcześniejszymi informacjami. Pismo, które otrzymaliśmy, inaczej to rozliczenie interpretuje. Dlatego wystąpiłem do wojewody oraz do pełnomocnika rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy z prośbą o ostateczną interpretację – tłumaczył prezydent Michał Zaleski.

Chodziło o rozbieżności interpretacyjne, dotyczące warunków wypłaty. Pierwotnie doniesienia rządowe wskazywały na 40 zł na osobę dziennie, natomiast wytyczne sugerowały kwotę 40 zł dziennie od wniosku bez względu na liczbę przyjętych osób.

– Wypłaty tych środków były realizowane cały czas, jedynie w niepełnej wysokości – 40 zł od wniosku, do czasu wyjaśnienia rozbieżności – mówi Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – Odpowiedź wojewody wskazała jasno, że prawidłowa jest interpretacja 40 zł na osobę. W związku z tym 27 kwietnia wszyscy wnioskodawcy otrzymali wyrównanie. W tym momencie wypłata świadczenia odbywa się bez przeszkód.

Magistrat zapewnia, że środków nie zabraknie i na bieżąco są one przekazywane przez urząd wojewódzki. Na ten moment na koncie gminy jest ponad 2 mln zł zarezerwowanych na ten cel.

Tagged

1 thought on “Toruń: Wypłaty 40 zł dla osób, które przyjęły Ukraińców realizowane już bez przeszkód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.