Toruń wyróżniony za zasługi dla pamięci o Armii Krajowej

Box2 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin

Miasto Toruń zostało wyróżnione za wieloletnie wspieranie działalności Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorową odznakę odebrał zastępca prezydenta Zbigniew Rasielewski.

Odznaka Honorowa XXX-lecia Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którą wręczył prezes zarządu Okręgu Lesław Welker, honoruje wieloletnią współpracę miasta z tą organizacją kombatancką przy upamiętnieniu bohaterów Armii Krajowej, organizacji uroczystości i spotkań patriotycznych czy wydaniu kilkutomowej publikacji ze wspomnieniami toruńskich kombatantów. Przyznano ją 12 listopada zeszłego roku podczas obchodów 30-lecia Okręgu, jednak z racji sytuacji pandemicznej do wręczenia doszło dopiero teraz.

Toruń d lat wspiera w działaniach organizacje kombatanckie związane z Armią Krajową, na czele z toruńską Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, która zajmuje się dokumentowaniem losów żołnierzy AK i Wojskowej Służby Kobiet. Samorząd dba też o upamiętnianie bohaterów AK związanych z Toruniem, na czele z gen. Elżbietą Zawacką, która jest patronką toruńskich szkół i instytucji, ma swój pomnik przy ul. Podmurnej, mural na bloku przy ul. Gagarina, w którym mieszkała i kwaterę grobową na cmentarzu św. Jerzego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *