Torunianie laureatami Paszportów Polityki

Box2 Wiadomości
Justyna Sobczyk na gali rozdania Paszportów Polityki./fot. youtube/politykapl

Paszporty Polityki to nagroda przyznawana od 1993 roku przez tygodnik “Polityka”. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się artyści związani z Toruniem. Nagrody otrzymali podczas specjalnej gali.

W kategorii Teatr wyróżniona została Joanna Sobczyk, wraz z prowadzonym przez siebie Teatrem 21. Pochodząca z Torunia artystka od 2005 roku prowadzi w Warszawie grupę osób z zespołem Downa i autyzmem, tworzącą właśnie Teatr 21.

– Bazując na własnych doświadczeniach, poddają krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Unikatowym treściom towarzyszy równie oryginalna forma, co razem uczyniło z Teatru 21 jedną z najbardziej cenionych grup teatralnych w kraju – uzasadniano w nominacji do nagrody.

Z kolei w kategorii Muzyka popularna wyróżniony został duet Siksa. Na co dzień działająca w Gnieźnie formacja swoje początki ma w Toruniu. Duet tworzą wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit i basista Buri (Piotr Buratyński). Jak uzasadniono to wyróżnienie?

– Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

Transmisję z gali prowadziła telewizja TVN.

Tagged

1 thought on “Torunianie laureatami Paszportów Polityki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *