Torunianie stracili oszczędności życia. Oszuści znów zaatakowali

112 Box2
Fot. Łukasz Piecyk

Kilka tysięcy złotych straciło wczoraj dwoje mieszkańców Torunia, do których zadzwonili oszuści podający się za policjanta lub członka rodziny. Dwóm kolejnym udało się wystrzec utraty oszczędności życia.

Liczne apele i kampanie profilaktyczne przeprowadzane przez policjantów sprawiły, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą.

W poniedziałek 19 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych na terenie Torunia doszło do czterech prób oszustwa. W trzech przypadkach dzwoniła kobieta, w jednym mężczyzna.

– W rozmowach podawali się za funkcjonariusza policji albo za członka rodziny – relacjonuje kom. Marta Nawrocka z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. – Informowali o wypadku, w związku z którym należy wpłacić konkretną sumę pieniędzy, aby uniknąć rzekomego aresztowania. Niestety w dwóch przypadkach oszustom udało się wyłudzić pieniądze, które poszkodowani przekazali osobiście mężczyźnie w wieku około 30 lat, uprzednio ustalając sposób i miejsce ich przekazania. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach osoby, które otrzymały telefon zachowały czujność i zorientowały się, że mają do czynienia z oszustem. O sytuacjach tych powiadomiły toruńską policję. 

Jak należy się zachować, by nie dać się wprowadzić w błąd i nie stracić pieniędzy? Przede wszystkim należy zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom. Ważne jest, by zweryfikować uzyskane informacje, kontaktując się z innym członkiem rodziny.

– W przypadku braku takiej możliwości lub przypuszczenia, że rozmawialiśmy z oszustem, należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji – wskazuje kom. Marta Nawrocka. – Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, aby nie przekazywać pieniędzy żadnym obcym osobom bez względu na okoliczności oraz o tym, że funkcjonariusze policji nigdy telefonicznie nie zażądają wydania pieniędzy, ani kosztowności pod pozorem prowadzonych czynności służbowych lub na potrzeby swoich działań.

W przypadku takich zajść należy niezwłocznie skontaktować się z funkcjonariuszami pod numerem 112.

1 thought on “Torunianie stracili oszczędności życia. Oszuści znów zaatakowali

  1. Kobieta zgłosiła na Policji próbę oszustwa , ale nic z tym nie zrobiono, nawet nie pofatygowali się aby sprawdzić biling, w jakikolwiek sposób ustalić sprawcę . Po prostu stwierdzili, no to ma pani szczęście .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *