Torunianki 100-lecie praw wyborczych będą świętować na balu

Polecamy Wiadomości
Fot. Toruńskie Dziewuchy

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze 28 listopada 1918 r., kiedy tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret w tej sprawie. – Pragniemy uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób – mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na Bal Sufrażystek – pisze grupa Toruńskie Dziewuchy.

“Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” – to jeden z punktów dekretu o ordynacji wyborczej wydanego 28 listopada 1918 r. Od tamtego momentu Polki mają prawa wyborcze. “Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.

Z okazji 100-lecia wydania tego dekretu torunianki, a konkretnie grupa nieformalna Toruńskie Dziewuchy, organizują Bal Sufrażystek. Zacznie się on 24 listopada o godz. 20 w klubie Brando’s music przy ul. Żeglarskiej.

“Zachęcamy Was – zarówno dziewczyny, jak i chłopaków – do wspólnej zabawy kostiumowej” – czytamy w wydarzeniu na Facebooku. “Proponujemy wybrać jeden z ważnych dla Polek momentów w historii i dostosować do niego swój strój: przełom XIX i XX wieku – sufrażystki, lata. 30 – Polki niepodległe, lata 60. – rewolucja seksualna, lata 80. – kontestatorki, czasy obecne – Czarny Protest – wystarczy po prostu ubrać się na czarno :-)”.

W trakcie imprezy dr Małgorzata Tkacz-Janik wystąpi z programem ,,Opowiem Wam herstorię”. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów 100-lecia praw wyborczych Polek, “uzmysłowi nam jak i jakie przeszkody pokonywały nasze babki, abyśmy dziś mogły cieszyć się pełnią praw obywatelskich. Świetnie podane i interaktywne!”

Na początku Balu pojawi się muzyka na żywo – zagra Izabela Więcek na skrzypcach i Justyna Rumińska na pianinie. Następnie stery przejmą Toruńskie Dziewuchy, które zaprezentują swoje didżejskie sety. Jury będzie bacznie przyglądało się kostiumom, a następnie wskaże najlepsze stylizacje. Nagrody fundują Hurma i Brando’s music.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys