Toruńscy policjanci odzyskali zabytkową plakietkę. Trafi do muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

112 Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Toruńskiej policji udało się odzyskać metalową plakietkę, będącą najprawdopodobniej identyfikatorem osobowym pracownika przymusowego IG Farbenindustrie. Zabytek o dużej wartości historycznej został już zabezpieczony, a po zakończeniu postępowania trafi do Państwowego Muzeum  Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Mundurowym udało się ustalić, że w posiadaniu plakietki był mieszkaniec województwa śląskiego, a sam identyfikator należał najprawdopodobniej do pracownika przymusowego przebywającego w jednym z podobozów Auschwitz-Birkenau. Wspomniana osoba według ustaleń policji przeżyła okupację i zmarła we Francji w 2017 roku.

Zdaniem ekspertów, odzyskany przedmiot jest dobrem kultury i stanowi własność Skarbu Państwa. Osoba, u której został znaleziony może być podejrzana o przywłaszczenie zabytku.

W ustaleniu wartości historycznej identyfikatora pomaga Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zdaniem specjalistów jest to oryginał z czasów funkcjonowania obozu. W zbiorach Muzeum znaleźć można metalowe karty identyfikacyjne pracowników przymusowych. To, co jest wyjątkowe w tym przypadku, to fakt, że wykonana została ręcznie, podczas gdy pozostałe wybite były maszynowo. Zabytek po wyjaśnieniu sprawy wzbogaci zbiory Państwowego Muzeum  Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *