Toruńscy uczniowie podyskutują o “mowie nienawiści”

Box2
fot. Łukasz Piecyk

Zajęcia przeciw „mowie nienawiści” odbędą się we wszystkich toruńskich szkołach. Takie polecenie wydał prezydent Michał Zaleski

Zajęcia takie mają na celu ostrzeżenie młodych ludzi przed uleganiem podobnym zachowaniom.

Decyzja jest spowodowana tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zdaniem Michała Zaleskiego to wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w całym świecie, powinno skłaniać do poważnej refleksji nad swoimi przyczynami. Uczniom szkół podstawowych i średnich powinno się zorganizować przestrzeń do refleksji nad zjawiskami hejtu oraz nienawiścią, z jaką mamy na co dzień do czynienia w internecie. Dlatego prezydent wydał polecenie dyrektorom toruńskich szkół przeprowadzenia zajęć dotyczących „mowy nienawiści”. Lekcje odbędą się we wszystkich szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.    

– Przestrzeń publiczna przepełniona w ostatnim czasie tzw. „mową nienawiści” wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, najmłodszych Torunian, za których jesteśmy odpowiedzialni. Chcąc zapobiegać podobnym tragicznym wydarzeniom w przyszłości musimy zacząć działać już dzisiaj. Dlatego zobowiązuję Państwa Dyrektorów do podjęcia działań, które wyeliminują z naszego codziennego życia klimat i język nienawiści. Jednym z nich będą  dodatkowe, cykliczne lekcje wychowawcze w toruńskich szkołach, kształtujące właściwe wartości i sposób używania języka przez dzieci i młodzież – zaapelował Michał Zaleski.

Szczegóły dotyczące organizacji zajęć zostaną niebawem opracowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *