Toruńska artystka ma szansę na Małego Nobla

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Magdalena Kujawa dla UMT

Iwona Chmielewska została nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Torunianka jest jednym z sześciu finalistów. To już jej druga nominacja. Czy tym razem przyniesie wygraną?

Artystka z Torunia urodziła się w 1960 roku i studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Zajmuje się ilustracją książkową. Znana jest nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Jej książki obrazkowe wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Teraz ma szansę na najbardziej prestiżową z nich, czyli Małego Nobla.

REKLAMA

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena to najważniejsze wyróżnienie dla twórców literatury dziecięcej. Przyznawana jest co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Nominowani artyści wybierani są przez organizację International Board on Books for Young People. Poznaliśmy ich nazwiska 24 stycznia. W kategorii graficznej jednym z nominowanych ilustratorów została Torunianka – Iwona Chmielewska. Dotychczas nagrodę otrzymał tylko jeden Polak, Zbigniew Rychlicki. Artystka będzie rywalizować z ilustratorami z Kanady, Japonii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii.

Zwycięzcę poznamy 26 marca w trakcie bolońskich Targów Książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *