Toruńska policja o sylwestrze: Kary za nieostrożne używanie fajerwerków

112 Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Policjanci z Torunia przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w związku z używaniem środków pirotechnicznych. Sylwester i Nowy Rok to jedyny czas, gdy petardy i fajerwerki są w Polsce dozwolone. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie – w przeciwnym razie można otrzymać nawet 500 zł mandatu.

Najważniejsza zasada to używanie środków pirotechnicznych na zewnątrz i zgodnie z instrukcją. Nie wolno petard czy fajerwerków odpalać w oknach czy na balkonach, a odpalonych petard trzymać w ręku. Trzeba oddalić się na bezpieczną odległość min. 10 metrów i chronić dzieci przed zbliżaniem do materiałów pirotechnicznych. Po nieudanej próbie nie wolno petard odpalać jeszcze raz.

Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki – przestrzega podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy KMP w Toruniu.

Istotne jest, aby fajerwerki i petardy kupować w miejscach do tego przeznaczonych i sprawdzić, czy posiadają odpowiednie atesty (m.in. klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, instrukcja w języku polskim).

Przedsiębiorcom przypominamy, że sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest przestępstwem, za które grozi pozbawienie wolności do dwóch lat – podkreśla podinsp. Wioletta Dąbrowska.

Warto także wiedzieć, że nieostrożne używanie fajerwerków zagrożone jest karą w postaci mandatu do 500 zł.

Pamiętajmy także, aby w noc sylwestrową zadbać o czworonożnych towarzyszy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *