Toruński Festiwal Książki. Co czeka nas w tym roku?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już w najbliższą środę 2 grudnia rozpocznie się wielkie święto fanów literatury. W Dworze Artusa wystartuje 26. Toruński Festiwal Książki, a więc seria wydarzeń, która pozwoli przenieść się w świat wielkich autorów. W tym roku wydarzenie z konieczności odbywać się będzie wyłącznie online, jednak atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Spotkania autorskie, warsztaty, czy panele dyskusyjne – to tylko część tego, co w ciągu ponad dwóch tygodni zaserwują organizatorzy Toruńskiego Festiwalu Książki. Wśród gości znajdziemy znane nazwiska polskiej literatury.

REKLAMA

– Festiwal książki w tym roku nietypowy. W całości online, ale wierzę głęboko, że goście, którzy zostali zaproszeni do udziału w festiwalu, to śmietanka polskiej twórczości literackiej – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa.

W festiwalu udział wezmą m.in. trzej laureaci nagrody Nike – Radek Rak, Cezary Łazarewicz i Mariusz Szczygieł. Oprócz nich, pojawią się także Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Iwona Zasuwa, Elżbieta Cherezińska, czy Leszek Żyliński.

Motywem przewodnim tegorocznego Toruńskiego Festiwalu Książki będą szeroko rozumiane relacje. Może to oznaczać np. relacje społeczne, międzynarodowe, międzyludzkie, internetowe, jak i wiele innych. Współorganizatorem wydarzenia będzie toruński Teatr Horzycy.

W programie znajdą się takie wydarzenia jak chociażby panel dyskusyjny, który nawiązywał będzie do tradycyjnego, towarzyszącego festiwalowi czytania na pl. Teatralnym. Panel związany będzie z książkami Moniki Sznajderman i Pawła Piotra Reszki. Na 13 grudnia zaplanowano z kolei salon poezji pod hasłem “relacje”. Data jest tu nieprzypadkowa – nie zabraknie nawiązań do okresu stanu wojennego. W planie również rozmowa z twórcami książki Taki teatr, odpowiadającą za warstwę wizualną Iwoną Chmielewską i autorem tekstu Pawłem Kowalskim, aktorem Teatru Horzycy. Tegoroczny Toruński Festiwal Książki musiał dostosować się do formuły online, jednak to nie umniejszy mu atrakcyjności. Dzięki wykorzystaniu Google Street View uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowej grze miejskiej.

– Będą państwo mogli zobaczyć miejsca związane z toruńskimi śladami wielkich literatów. Nie wychodząc z domu, będzie można śledzić miejsca, które w jakiś sposób z wielką literaturą są związane – gdzie mieszkał Zbigniew Herbert, gdzie mieszkała Wisława Szymborska, gdzie przebywał Witkacy – wyjaśnia Łukasz Wudarski.

Toruński Festiwal Książki odbywał się będzie w dniach 2-19 grudnia. Współfinansowany jest ze środków ministerstwa kultury i miasta Torunia. Festiwalowe wydarzenia będzie można śledzić w mediach społecznościowych Centrum Kultury Dwór Artusa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *