Toruński Festiwal Nauki i Sztuki: w Młynie Wiedzy piknik popularnonaukowy

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

24 kwietnia przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy. Wydarzenie towarzyszy Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. 

Toruńskie centrum nauki zaprasza na wydarzenie w godz. 10:30-17:30. Oprócz stanowisk przygotowanych przez animatorów Młyna Wiedzy będzie można spotkać się ze studentami z Koła Naukowego Chemików, działającego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

O godz. 10:00 w sali konferencyjnej w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędzie się wykład poświęcony naukowemu spojrzeniu na okres dojrzewania człowieka. Czym jest dorastanie? Czy da się je zdefiniować? Kiedy i czy kiedykolwiek możemy powiedzieć, że już dorośliśmy? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli dr Katarzyna Wasilewska-Ostrowska z Instytutu Nauk Pedagogicznych UMK. O godz. 12:00 i 14:30 w Centrum Innowacyjnej Edukacji zaplanowano seanse filmów fabularnych poświęconych znanym postaciom ze świata nauki. Jako pierwszy będzie można zobaczyć film “Skłodowska”, a w kolejnej odsłonie “Hanna Arendt”. 

W godz. 12:30-13:00 i 14:30-15:00 będzie można wziąć udział w naukowym science show “Bez grawitacji ani rusz…”.

– Dowiemy się czym jest grawitacja i atomy, a także zobaczymy żonglerkę przedmiotami codziennego użytku – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy centrum nauki. 

“Chemia i fizyka dla seniora i smyka” to aktywności Młyna Wiedzy, dzięki którym będzie można zobaczyć zasadę działania maszyn prostych i ich praktyczne zastosowanie. Dowiedzieć się więcej o sile tarcia, a także wykonać eksperymenty z ciśnieniem.

– Na stanowisku chemicznym zbadamy zagadnienie gęstości cieczy. Nie zabraknie również stanowisk konstrukcyjnych, które na pewno pobudzą wyobraźnię każdego uczestnika – wyjaśnia Marcin Centkowski. 

Chemicy z UMK zaprezentują chemię “od kulki strony”. Będzie można samodzielnie stworzyć kulki małe, duże, musujące, skaczące i pachnące. Nie zabraknie też slimów (glutków). Podczas warsztatów uczestnicy wykonają doświadczenia chemiczne w małej skali. Zobaczą zmianę kolorów wskaźników pod wpływem zmiany pH, zobaczą doświadczenia z suchym lodem, barwienie płomieni metanolowymi roztworami soli danych pierwiastków. Na pewno będzie kolorowo. Ok. godz. 17:00 rozpocznie się pokaz “Na granicy bezpieczeństwa, czyli efektowna chemia”. Zaprezentowane zostaną doświadczenia natury pirotechnicznej oraz efektowne doświadczenia chemiczne. Podczas pokazu jest przewidziany chemiczny quiz z nagrodami. 

Udział we wszystkich wydarzeniach podczas pikniku jest bezpłatny. 

Materiał: CN Młyn Wiedzy

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.