Toruńskie SLD upamiętni 74. rocznicę wyzwolenia miasta

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Toruńscy działacze SLD organizują w piątek o godz. 11 obchody 74. rocznicy wyzwolenia Torunia. Odbędą się one na al. Jana Pawła II przy obelisku ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945.

“1 lutego 1945 roku około godziny 9 rano do Torunia wkroczyli od strony Chełmińskiego Przedmieścia zwiadowcy 237 pułku piechoty gwardii, dowodzonego przez ppłk. Jurija Mironowicza Kosenkę, wchodzącego w skład 71 Dywizji Strzelców 70 Armii generała Popowa. Po 6 latach brutalnej i krwawej okupacji niemieckiej Toruń został wyzwolony” – czytamy w zaproszeniu SLD na piątkowe uroczystości.

Rozpoczną się one o godz. 11 na al. Jana Pawła II przy obelisku ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945. Podczas skromnej uroczystości z okolicznościowym wystąpieniem wystąpi Krzysztof Podgórski, szef toruńskiego SLD.

– Oddamy hołd hitlerowskim ofiarom, gdyż ziemia toruńska jest „ciężka od krwi” pomordowanych w latach niemieckiej okupacji – mówi Podgórski. – Wspomnimy 1200 osób, urzędników, nauczycieli, lekarzy, prawników, działaczy społecznych i politycznych okresu międzywojennego, zakatowanych przez Selbschutz w Forcie VII, rozstrzelanych na Barbarce. 397 dzieci i 802 dorosłych, w większości kobiet, zagłodzonych i zamęczonych przez hitlerowców w obozie przesiedleńczym „Szmalcówka” (dawny SPOMASZ, dziś urząd miasta). 14 000 ofiar Stalagu XXC, w większości jeńców armii radzieckiej. Oddamy hołd żołnierzom, którzy oddali swoje życie w walce o nasze miasto z nazistowska armią, abyśmy My mogli żyć w pokoju!

Następnie pod obeliskiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Odegrany zostanie też hymn państwowy.

Równolegle w tym samym miejscu o tej samej godzinie urząd miasta zapowiedział, że prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski złożą kwiaty z okazji zakończenia niemieckiej okupacji Torunia.

Następnie pod obeliskiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Złożą je m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski. Odegrany zostanie też hymn państwowy.

Jutro o godz. 17 w auli I LO przy Zaułku Prosowym odbędzie się żywa lekcja historii, podczas której będzie można wysłuchać wspomnień torunian oraz zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie wojsk walczących o miasto. Spotkanie organizuje Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *