Toruńskie sokoły szykują się na wiosnę [ZDJĘCIA]

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Piernik i Katarzynka, toruńskie sokoły, mają już posprzątane swoje gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń. Oznacza to, że są przygotowane do kolejnego lęgu. Czy także tym razem pojawią się kolejne pisklaki?

Pierwsze jajo pary toruńskich sokołów w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiało się w połowie marca. Być może tym razem będzie podobnie, bo Katarzynka i Piernik poczuli już wiosnę. Gniazdo mają posprzątane i przygotowują się do kolejnego lęgu.

– Sokoły bardzo wcześnie zaczynają okres lęgowy, bo już na początku marca mogą złożyć pierwsze jajka. Odpowiednio wcześniej należy sprzątnąć im gniazdo, tzn. wymienić podłoże na świeże. Sokoły same nie budują gniazd ani nie wyścielają go. Po okresie odchowywania młodych, w gnieździe pozostaje dużo resztek po karmieniu, które przed kolejnym sezonem powinny zostać usunięte – mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich  Ptaków „Sokół” .

Przypominamy, że w 2020 r. w Toruniu wykluły się 4 pisklaki. Zaangażowanie Grupy PGE w ochronę sokołów wędrownych wpisuje się w Program Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. Toruńskie sokoły można podglądać dzięki kamerkom on-line.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *