Tradycje baloniarskie Torunia. Zobacz wyjątkowe wideo

Box2 Historia Na luzie Wiadomości Wideo
fot. kadr z wideo

Kiedy nad Toruniem przeleciał pierwszy balon? Które kraje jako pierwsze zdobyły na własność Puchar Gordona Benneta? Kiedy rozebrano toruńską halę sterowców i gdzie trafiła jej konstrukcja? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w opublikowanym przez Fundację Koncept Kultura czterominutowym wideo, poświęconemu tradycjom baloniarskim w Toruniu.

Film zatytułowany “Fotoplastikon online Toruń” znaleźć można na kanale Fundacji w serwisie YouTube. Fundacja Koncept Kultura odpowiada za jego produkcję. W animacji wykorzystano archiwalne materiały, pochodzące z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu.

– Toruń z czasów II RP w podniebnej odsłonie! Fragmenty archiwalnych zdjęć sprzed 100 lat podziwiamy na latających wyspach z perspektywy balonowego kosza. Przedstawiają one mało znane oblicza dawnego Torunia, kojarzonego dotąd przede wszystkim jako miasto Kopernika i piernika. Tymczasem był on w dwudziestoleciu międzywojennym bardzo ważnym ośrodkiem polskiego baloniarstwa – tak sportowego, jak i wojskowego – czytamy w opisie filmu.

Film można zobaczyć poniżej:

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Materiał wykonano na zlecenie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *