Trwa akcja #zostanwdomu. Przyłącza się do niej coraz więcej osób

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Placówki oświatowe będą od dzisiaj zamknięte. Ograniczono działalność galerii handlowych, zamknięto także granice Rzeczpospolitej. Kościół udziela dyspensy od niedzielnej mszy, a wiele zakładów pracy zaczęło funkcjonować w systemie zdalnym. Każdy może przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu.

Wielu wśród nas może być już zarażona koronawirusem, dlatego tak ważne jest, abyśmy w tych najbliższych dniach pozostali w maksymalnej izolacji od innych mieszkańców, abyśmy unikali dużych skupisk ludzkich. Zachęcamy do ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu. Liczymy na odpowiedzialność polskich obywateli – mówi Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Światowa Organizacja Zdrowia podała w piątek, że Europa stała się nowym epicentrum pandemii koronawirusa i ostrzegła, że każdego dnia na Starym Kontynencie zgłaszanych jest więcej przypadków zarażeń niż w Chinach w szczytowym okresie epidemii. Na portalach społecznościowych ruszyła akcja #zostanwdomu, zapoczątkowana przez dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego. W akcję włączają się politycy, sportowcy i zwykli użytkownicy sieci, którzy apelują, aby ograniczyć swoje aktywności i pozostać w domu. Internauci dzielą się swoimi sposobami na spędzanie czasu w domu, polecając ciekawe filmy do obejrzenia czy książki do przeczytania.

Akcja zatacza coraz szersze kręgi i wczoraj na ulicach już było widać pierwsze jej efekty.

Być może jest nas na ulicach mniej, ale najważniejsze jest to, co sami możemy dla siebie zrobić – możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez pozostanie w zaciszu domowym i spędzanie tam czasu. Dla tych, którzy zostając w domu potrzebują jakiegoś wsparcia i pomocy, funkcjonujący w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zespół Interwencji Kryzysowych będzie świadczyć taką pomoc – przypomina prezydent Michał Zaleski.

Przypominamy, że ograniczenie wychodzenia z domu dotyczy także mszy świętych. Episkopat rekomenduje, aby nie uczestniczyło w nich więcej jak 50 osób. Transmisje mszy można oglądać w telewizji, słuchać w radiu lub za pośrednictwem mediów internetowych.

Zachęcamy do skorzystania z dyspensy od niedzielnej mszy, udzielanej przez biskupów – komentuje Adrian Mól.

Chrońmy siebie nawzajem! Traktujmy to przesłanie bardzo poważnie, to najlepsze co możemy zrobić. Jeżeli chcemy zgromadzić się w kościele, to nie może być nas więcej niż 50 osób. Jeżeli chcemy udać się na zakupy do centrum handlowego to tylko na zakupy spożywcze. Czynne będą także apteki i drogerię oraz pralnie. Cała pozostała działalność w centrach handlowych będzie wstrzymana. Nadszedł czas samoograniczeń  – dodaje prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *