Trwa dostawa maseczek dla mieszkańców Torunia. Aktualna sytuacja epidemiczna w mieście

Box2 Wiadomości
fot. Sławomir Kowalski dla UMT

W chwili obecnej statystyki epidemiologiczne dla Torunia i powiatu toruńskiego wskazują na 103 zakażone osoby. Kwarantanną objętych jest prawie 660 osób. Do zdrowia powróciło 12 osób. Niestety, z powodu COVID-19 zmarło 7 mieszkańców. Na dzisiejszej konferencji prezydent odniósł się do zgłoszeń do prokuratury w sprawie Szpitala Miejskiego. “Proszę, abyśmy nie tworzyli atmosfery rozliczeń i piętnowania”, powiedział.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przebywa obecnie 70 osób. Działają już Oddziały Urologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. W tym tygodniu powinna ruszyć też hematologia. W dalszym ciągu trwa pobieranie wymazów do badań testowych. Łącznie próbek do badań od personelu i pacjentów pobrano już 860. Wyniki dodatnie dotyczą 51 osób i taki stan nie zmienia się od 14 kwietnia.

Na konferencji padło pytanie o wnioski, spływające do toruńskiej prokuratury, dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu Szpitala Miejskiego.

Jestem przekonany, że wszystkie decyzje były podejmowane z najlepszą wiedzą, troską o pacjentów i dbałością o personel. Oczywiście nie jestem w stanie tego dogłębniej ocenić, sprawdzając poszczególne elementy przestrzegania procedur. Nie jest to także odpowiedni czas, aby prowadzić działania o charakterze kontrolnym i sprawdzającym. Teraz trzeba zajmować się ratowaniem zdrowia i życia ludzi. Proszę, abyśmy nie tworzyli atmosfery rozliczeń i piętnowania – odpowiada prezydent Michał Zaleski.

Prezydent Michał Zaleski zapewnił także, że sytuacja w placówkach opiekuńczych jest ustabilizowana. W takich placówkach przebywa prawie 1400 osób, a opiekuje się nimi prawie 850 specjalistów.

Przypominam, że zakupiliśmy 180 tys. maseczek ochronnych, które w trybie bezpłatnym są dostarczane mieszkańcom Torunia za pośrednictwem zarządców nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej. Rozpoczęliśmy także, przy udziale wolontariuszy, dostarczanie maseczek do domów jednorodzinnych, początkowo na osiedlu Bielawy – Grębocin, a od dzisiaj także w Kaszczorku i na osiedlu domków w sąsiedztwie Rubinkowa. Kolejnych dostaw można spodziewać się w trakcie tygodnia – informuje prezydent Michał Zaleski.

Pomoc na zasadach wolontariatu, związaną nie tylko z roznoszeniem maseczek, ale także rozwożeniem paczek z żywnością i innymi rodzajami wsparcia potrzebujących, zaoferowali m.in. Jednostka Strzelecka 1909 im. gen. Elżbiety Zawackiej, Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej, Toruńskie Pierniki, Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, Rycerze Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej, Caritas Diecezji Toruńskiej, Wojska Obrony Terytorialnej, Centrum Aktywności Lokalnej. Ilość wspieranych osób systematycznie się zwiększa. 150 osób korzysta już z pomocy w robieniu zakupów, a posiłki dostarczane są do ponad 250 osób.

Prezydent poinformował o odwołaniu przez organizatorów Międzynarodowego Turnieju Tenisowego Bella Cup. Zaznaczył przy tym, że nie ma możliwości, aby planować wydarzenia z dużym udziałem publiczności w kwietniu, maju i – najpewniej – także w czerwcu.

Na koniec sesji, skarbnik miasta odniosła się do wydatków, przeznaczonych przez miasto na walkę z COVID-19.

W budżecie miasta mamy plan, związany z walką z pandemią, wynoszący ok. 1.7 mln zł. Te fundusze nie zostały nikomu zabrane. Suma ok. 200 tys. zł pochodzi z uruchomienia rezerwy kryzysowej, natomiast ok 1.5 mln zł pochodzi z przesunięcia innych zadań. Jest to konsekwencją tego, że część imprez na terenie miasta nie odbyła się – podsumowuje Magdalena Flisykowska-Kacprowicz

Wygospodarowane środki przeznaczane są m.in. za zakup maseczek dla mieszkańców miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *