Trwa II tura wyborów prezydenckich. W Toruniu głosowanie przebiega spokojnie

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś o 7.00 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich 2020. O fotel prezydenta walczą urzędujący Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.00. Do tego czasu trwa cisza wyborcza.

W Toruniu głos można oddać w 123 obwodach. Głosujemy w tym okręgu wyborczym, do którego przynależy nasza ulica. Miejsce do głosowania można łatwo sprawdzić w internetowej wyszukiwarce Państwowej Komisji Wyborczej, a także zadzwonić pod bezpłatną infolinię Urzędu Miasta Toruń pod 800 215 001. Przypominamy także, że osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

REKLAMA

Lokale wyborcze w Toruniu zostały otwarte o 7.00. Jak poinformował nas Sławomir Michalak – dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu – wszystkie lokale zostały otwarte na czas. Do tej pory nie odnotowano też żadnych incydentów. Głosowanie przebiega spokojnie. W II turze wyborów pierwszeństwo w głosowaniu mają kobiety w ciąży, rodzice z dziećmi do lat 3, osoby niepełnosprawne oraz seniorzy po 60. roku życia. W dalszym ciągu należy przestrzegać wytycznych sanitarnych (maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny).

Karta do głosowania powinna mieć dwie pieczęci. Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy natychmiast je zgłosić do właściwego urzędu gminy.

Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie w ciągu dnia będzie informować o frekwencji i przebiegu głosowania, o 13.30 oraz o 18.30. Pierwsze sondażowe wyniki poznamy zaraz po zakończeniu głosowania, czyli o 21.00. Będzie to tzw. sondaż exit poll, który zakłada margines błędu, mogący dochodzić nawet do 2 pkt proc.

W Toruniu odbędą się wieczory wyborcze sympatyków obu kandydatów. Rozpoczną się o 20.45. Wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego odbędzie się w Hotelu Bulwar, a wieczór wyborczy Andrzeja Dudy na Barce Wiślanej na wysokości ul. Łaziennej.

Przypominamy, że do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Wszelkie przypadki naruszenia lub złamania ciszy wyborczej należy zgłosić bezpośrednio na policję. Złamanie ciszy wyborczej to m.in. rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień. Od początku ciszy wyborczej do godz. 5.00 dziś rano w całym kraju doszło do 253 incydentów złamania ciszy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *