Trwa spis powszechny. Uwaga na oszustów!

Box2 Region Wiadomości

Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Po raz pierwszy jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu. Od 10 maja pracować będą rachmistrzowie spisowi, z pomocą których będzie można odpowiedzieć na pytania spisowe przez telefon. Warto się upewnić, czy nie rozmawiamy z kimś, kto podszywa się za urzędnika.

Możemy to sprawdzić na kilka sposobów: podając dane rachmistrza i numer jego identyfikatora w formularzu na specjalnie przygotowanej stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/, lub też dzwoniąc pod numer infolinii spisowej 22 279 99 99, następnie wybierając 1 (numer odpowiadający Narodowemu Spisowi), a potem 2 (weryfikacja tożsamości rachmistrza).

Należy pamiętać, że rachmistrzowie będą dzwonić ze specjalnego numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Każdy rachmistrz posiada oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe, zawarte tam są imię i nazwisko, numer, godło oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli już spisaliśmy się wcześniej, nikt nie będzie do nas dzwonił w tej sprawie, więc tego typu kontakt może być próbą wyłudzenia cennych danych. Podczas rozmowy z rachmistrzem nie będą padać pytania o oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta czy dane potrzebne do korzystania z bankowości internetowej. Jeśli zostaniemy o to zapytani, to może to być znak, iż mamy do czynienia z oszustem.

Wątpliwości co do tego, czy dany rachmistrz spisowy jest wiarygodny, należy niezwłocznie zgłaszać do Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania, lub poprzez infolinię. Warto też mieć na uwadze to, że po weryfikacji rachmistrza i upewnieniu się, że dzwoni on po to, by przeprowadzić spis, nie możemy odmówić mu podania danych potrzebnych do przeprowadzenia spisu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *