Tydzień do sesji. Wiemy, czym zajmą się radni

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Już w przyszły czwartek 19 listopada czeka nas kolejna sesja Rady Miasta Torunia. Wybrane propozycje uchwał, jakimi zajmą się radni przedstawił dziś prezydent Michał Zaleski. O jakich sprawach mowa?

Jednym z sesyjnych tematów będzie kwestia wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych od miasta, wliczając w to mieszkania socjalne.

– Zmiany, które wprowadzamy spowodowane są dwoma przyczynami. Po pierwsze, poprzednie zasady miały już swój czas trwałości, w związku z tym, trzeba je aktualizować. Po drugie, zmieniły się przepisy ustawowe, które regulują kwestie gospodarowania tym fragmentem majątku publicznego, jakim są lokale wchodzące w skład zasobu mieszkaniowego danego samorządu – mówił prezydent Michał Zaleski. – Zmian jest sporo, ale wiele z nich ma charakter organizacyjno-porządkowy. 

Zmiany obejmą m.in. zasady wyposażenia i standardu lokali dla osób niepełnosprawnych. Miasto ma ponadto umożliwić powstawanie na swoim terenie bazy lokalowej na potrzeby pomocy społecznej. Określone mają zostać też nowe zasady tego, kto może ubiegać się o lokal. Zmienić się mają także kryteria dochodowe przy ubieganiu się o lokal.

Radni podejmą także decyzję w sprawie uchwały umożliwiającej obniżanie czynszu jako pomocy udzielonej najemcy lokalu mieszkalnego, w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. 

– Dotyczy to sytuacji, w której ktoś, kto wynajmuje lokal zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich miejscach jej prowadzenia lub istotnie ograniczył zakres tej działalności, wykazał, że w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku, odnotował spadek łącznych przychodów z całokształtu prowadzonej działalności, wynoszący nie mniej niż 50 proc. przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku 2019. 

Wnioski za listopad będzie można składać do 10 grudnia – jeśli uchwała zostanie przyjęta. Oprócz tego, wśród uchwał znajdziemy też te, dotyczące współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, czy dopłat do żłobków niepublicznych. Ponadto, radni zadecydują też o zmianach w uchwale dotyczącej przewozu m.in. rowerów komunikacją miejską. Pierwszeństwo będą miały osoby niepełnosprawne na wózkach oraz dzieci w wózkach. Ograniczenia pojawiają się natomiast przy przewozie urządzeń transportu osobistego napędzanych elektrycznie, za wyjątkiem wózków osób niepełnosprawnych. 

Tagged

1 thought on “Tydzień do sesji. Wiemy, czym zajmą się radni

  1. Hmy… Przykład: W listopadzie 2019 przedsiębiorca osiągnął przychòd 100 tys. zł. W listopadzie 2020 odnotował spadek o 51 tys. zł. w stosunku do listopada 2019. Osiągnął więc przychòd 49 tys. zł.
    O jaką kwotę gmina obniży mu opłaty za mieszkanie, za konkretny metraż?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *