UMK na spotkaniu YUFE w Maastricht

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w międzynarodowym konsorcjum YUFE – Young Universities for the Future of Europe. Toruńskie UMK zostało jedną z 14 uczelni w prestiżowym programie. Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się 13 stycznia w Maastricht. Nasze miasto reprezentował prezydent Michał Zaleski i prorektor Wojciech Wysota.

Międzynarodowe konsorcjum “Młode Uniwersytety dla Europy Przyszłości” działa w oparciu o ideę stworzenia pierwszego Uniwersytetu Europejskiego. Koncepcja zyskała aprobatę Komisji Europejskiej. Innowacyjna uczelnia ma powstać do 2022 roku. Celem YUFE jest przystosowanie studentów do trendów, aktualnie panujących na rynku pracy. Ambicją konsorcjum jest zwiększenie integracji europejskiej w zakresie edukacji. Jak miałby wyglądać Uniwersytet Europejski? W założeniach będzie on bazować na programach ośmiu uniwersytetów. Studenci będą posługiwać się kartą studencką YUFE, która zapewni dostęp do systemów informatycznych i infrastruktury. W planach jest między innymi stworzenie wirtualnego kampusu i przyjaznej przestrzeni mieszkaniowej dla studentów, a nawet możliwość bezpłatnego zakwaterowania.

Zaangażowanie w konsorcjum YUFE stanowi niezwykłą szansę dla dalszego dynamicznego rozwoju naszego uniwersytetu poprzez wzmocnioną integrację z partnerami z Europy oraz z regionem – mówił rektor UMK, prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Toruński uniwersytet jest partnerem stowarzyszeniowym YUFE, co oznacza, że nie wchodzi w skład ośmiu głównych partnerów. Jednak jako jedna z 14 placówek edukacyjnych będzie miał wpływ na prace międzynarodowego konsorcjum, zwłaszcza w zakresie działań badawczych. UMK będzie pracować nad stworzeniem modelu uczelni otwartej, ściśle współpracującej z administracją publiczną, sektorem prywatnym i obywatelami. Istotą jest włączenie mieszkańców w budowanie wspólnoty uniwersytecko-miejskiej. UMK będzie między innymi rozwijało usługi doradcze na rzecz mieszkańców w ramach wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pierwsze spotkanie uczelni, biorących udział w programie YUFE, odbyło się 13 stycznia 2020 roku w Maastricht. Miasto Toruń reprezentował prezydent Michał Zaleski, a UMK prorektor prof. dr hab. Wojciech Wysota.  Toruńska delegacja przedstawiła specjalnie przygotowaną prezentację, ukazującą związki uczelni z miastem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *