UMK pełnoprawnym członkiem YUFE. “To będzie wyznaczać kierunek naszego rozwoju”

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączył do pełnoprawnych członków międzynarodowego konsorcjum YUFE. W ten sposób zrównał się z innymi uczelniami członkowskimi z Belgii, Cypru, Anglii, Finlandii, Niemiec, Włoch, Holandii i Hiszpanii. “Uważamy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wniesie duży wkład w nasz projekt”, oceniał przewodniczący konsorcjum.

Międzynarodowe konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (Młode Uniwersytety dla Europy Przyszłości) działa w oparciu o ideę stworzenia pierwszego Uniwersytetu Europejskiego. Koncepcja zyskała aprobatę Komisji Europejskiej. Innowacyjna uczelnia ma powstać do 2022 r. Celem YUFE jest przystosowanie studentów do trendów, aktualnie panujących na rynku pracy. Ambicją konsorcjum jest zwiększenie integracji europejskiej w zakresie edukacji.

Jak miałby wyglądać Uniwersytet Europejski? W założeniach będzie on bazować na programach uniwersytetów członkowskich. Studenci będą posługiwać się kartą studencką YUFE, która zapewni dostęp do systemów informatycznych i infrastruktury. W planach jest między innymi stworzenie wirtualnego kampusu i przyjaznej przestrzeni mieszkaniowej dla studentów, a nawet możliwość bezpłatnego zakwaterowania.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przystąpił do inicjatywy YUFE w grudniu 2018 r., a w czerwcu 2019 r. stał się partnerem stowarzyszonym. W czerwcu 2020 r. nastąpiła zmiana statusu – toruńska uczelnia stała się pełnoprawnym członkiem YUFE. Oznacza to, że status UMK stał się równy pozostałym uniwersytetom YUFE.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jedną z najlepszych i największych uczelni w Polsce, obecnie dołączamy do najbardziej dynamicznej sieci uczelni europejskich. To będzie wyznaczać kierunek naszego rozwoju na długie lata. Nasza uczelnia wkracza w przyszłość z energią i potencjałem postępu – komentował prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Do uzyskania pełnego członkostwa odniósł się także Martin Paul, prezydent Uniwersytetu w Maastricht i przewodniczący konsorcjum YUFE.

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest naszym pełnym partnerem i nie możemy się doczekać naszej współpracy. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach uważamy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wniesie duży wkład w nasz projekt – oceniał Martin Paul.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *