UMK uczelnią badawczą!

Box2
fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał status uczelni badawczej. W Polsce zaledwie 10 uniwersytetów posiada taki tytuł. 30 października w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników.

W konkursie o tytuł uczelni badawczej ubiegało się 20 uniwersytetów. Uczelnie oceniane były przez zespół zagranicznych ekspertów, naukowców i rektorów. Na UMK wyłonione zostały następujące priorytetowe obszary badawcze:

  •  Astrofizyka i astrochemia,
  •  Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych,
  • Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja,
  •  W kierunku medycyny spersonalizowanej,
  • Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

To osięgnięcie potwierdza nie tylko znaczenie i rolę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w kraju, ale także to, że jego władze i społeczność mają odwagę dążyć do doskonałości. Te siedem lat z wyższą subwencją to czas na potwierdzenie badawczego charakteru uczelni, kolejny krok do umiędzynarodowienia toruńskiego uniwersytetu. To niełatwe wyzwanie, ale warto po nie sięgnąć. Uniwersytet Mikołaja Kopernika znakomicie jest przygotowany do nowej roli, jednego z dziesięciu akademickich liderów. Możemy być dumni i szczęśliwi, bo to uniwersytet z naszego miasta znalazł się w tym gronie. Serdecznie gratuluję całemu środowisku akademickiemu UMK, to ich wielki sukces! – gratulował prezydent Michał Zaleski.

Uczelnie badawcze otrzymają w latach 2020-2026 subwencję wyższą o 10% z przeznaczeniem na działania podnoszące jakość badań i kształcenia. Program jest jednym z najważniejszych działań podjętych w ramach reformy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Status uczelni badawczej uzyskali: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Wrocławski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *